Benson wygrywa w Lesznie


Benson, pies rasy akita amerykańska, zdobył tytuł Best in Show jubileuszowej X Międzynarodowej Wystawy Psów Rasowych „Prestige”, która odbyła się w dniach 27-28 maja w Lesznie na stadionie im. Alfreda Smoczyka.

Właścicielka zwycięskiego czworonoga Małgorzata Supronowicz z Nadarzyna pod Warszawą jest stałą bywalczynią leszczyńskich imprez. Tym razem wystawiała 12 psów. Zwierzaki z hodowli Supronowicz zdobyły dotąd na różnych wystawach blisko 2500 pucharów. – Benson ma 11 miesięcy, sprowadziłam go z Anglii. Amerykańska akita należy do ras obronnych, ale w kontaktach z ludźmi jest raczej łagodna. Musi za to sporo jeść i mieć duży wybieg – mówi Małgorzata Supronowicz.

Do Leszna przyjechali wystawcy z kilkunastu krajów, m.in. z Niemiec, Holandii, Czech, Słowacji, Węgier i Litwy. Przywieźli łącznie ok. 2400 czworonogów. Magdalena Kućko z Legnicy zaprezentowała nagie chińskie grzywacze o tajemniczo brzmiących imionach Veni Otello Sub-O-Divo i Fraszka z Gangu Łysych. – W domu wołamy na nie Toffi i Milka. Psy tej rasy bardzo przywiązują się do człowieka – mówi Magdalena Kućko. – Zostały odkryte przez chińskich żeglarzy na zachodnim wybrzeżu Ameryki. Wierzono wówczas, że mają moc leczenia reumatyzmu, przeziębienia, bólu stawów czy kości.

Podczas imprezy zorganizowano konkurs pod hasłem „Dziecko i Pies” (odpowiednik imprezy Młody Prezenter towarzyszącej innym wystawom), w którym oceniane są umiejętności w prowadzeniu psa. Obejmował dwie kategorie wiekowe: do 13 lat oraz 13-17 lat. W obu bezapelacyjnie zwyciężyła 11-letnia Aleksandra Szydłowska z Kłody k. Rydzyny (regulamin dopuszczał jej uczestnictwo także w starszej kategorii). Filigranowa Ola prezentowała sporych rozmiarów charta rosyjskiego borzoja. Mimo młodego wieku dziewczynka może się już poszczycić wieloma nagrodami zdobytymi zarówno podczas krajowych, jak i zagranicznych wystaw.

– Jeśli mimo nie najlepszej pogody przyjechali prawie wszyscy zgłoszeni wystawcy, jest to dla nas znak, że leszczyńska impreza cieszy się dużym zainteresowaniem – podsumowuje Janusz Betting, prezes leszczyńskiego oddziału Związku Kynologicznego w Polsce. Na imprezie obecni byli prezes FCI Hans Mueller i prezes zarządu głównego Związku Kynologicznego w Polsce Andrzej Mania.

Anna Maćkowiak | fot. Jerzy Lipski