Bestseller o niepoprawnym psie


Na czołowe miejsca list bestsellerów książkowych w Stanach Zjednoczonych przebojem wkroczyła książka komentatora amerykańskiego dziennika "The Philadelphia Inquirer" Johna Grogana - "Marley i ja. Życie z najgorszym psem na świecie".

Jest to zabawna i wzruszająca opowieść o ważącym 44 kilogramy labradorze retriverze, który przez kilkanaście lat rządził w domu Grogana. Wpadał do niego z rozmachem z ogrodu przez szklane drzwi, szalał podczas burzy i niszczył wszystko wokoło, pił wodę z toalety. Na jego dietę składało się m.in. to, co ukradł ze stołu, ręczniki kąpielowe, skarpetki, meble, czeki, a nawet złoty naszyjnik. A jednocześnie ów wierny przyjaciel nauczył swych właścicieli lojalności i bezwarunkowej miłości. Autor pokazuje bowiem nie tylko, jak właściciele usiłują ukształtować swego czworonoga, ale także jak on ich zmienia.

Choć wydawca Mauro DiPreta początkowo sceptycznie odnosił się do pomysłu wydania wspomnień, gdy je przeczytał – wspomina – szlochał jak nastolatka. I to mimo – a może właśnie dlatego – że książka nie jest cukierkowa i sentymentalna.

Grogan sukces „Marley i ja” tłumaczy w ten sposób: „Wiele osób uważa, że zwierzę to zwierzę… a równocześnie zakochuje się w swoich psach. Mnie się po prostu udało pokazać ten fenomen”. (MC)