Bez dużego cięcia


Długość rany po sterylizacji zależy od metody i umiejętności lekarza weterynarii

W tradycyjnej metodzie sterylizacji (najpopularniejszej w Polsce) dostęp do narządów rodnych uzyskuje się przez długie cięcie powłok brzusznych. Duża rana zwiększa ryzyko infekcji pooperacyjnych, wiąże się z większym bólem, większą liczbą szwów i długim okresem rekonwalescencji. Aby zapobiec powikłaniom, stosuje się dość uciążliwe środki, np. kaftaniki lub kołnierze pooperacyjne. Często zachodzi też konieczność przedłużenia terapii antybiotykowej.

Stosowana przeze mnie od 10 lat metoda polega na uzyskaniu dostępu do narządów rodnych przez małe cięcie, o długości nieprzekraczającej centymetra. Aby zabieg się udał, cięcie musi być precyzyjnie zlokalizowane. Istotna jest tutaj odpowiednia pozycja kotki na stole operacyjnym.

Metoda ta jest trudniejsza od tradycyjnej, gdyż przy tak małym cięciu macica i jajniki nie są widoczne. Wydobywa się je wprowadzonym pod odpowiednim kątem hakiem chirurgicznym. Po odcięciu obu jajników podwiązuje się trzon macicy za jej rozwidleniem, odcina się go i usuwa całość narządów rodnych.

Później pozostaje zaszycie powłok brzusznych i skóry materiałami wchłanialnymi. Preferuję szycie szwem śródskórnym, którego zaletą jest szczelne zamknięcie rany i brak szwów zewnętrznych. Ogromny plus tego rozwiązania to mała bolesność i szybkie gojenie. Kotka nie przejawia zainteresowania raną, nie jest też w stanie pozbyć się szwów. Ponieważ nici są wchłanialne, nie trzeba ich wyjmować. Bardzo rzadko występują powikłania w postaci obrzęków, gdy konieczne jest stosowanie antybiotyków. Słyszy się opinie, że taka technika operacyjna zwiększa możliwość pozostawienia tzw. odprysków jajnika. To nieprawda – doświadczony chirurg jest w stanie wydobyć na tyle dużą część więzadła, że usunięcie jajnika jest możliwe w całości.