Bez lodów, bez psów

fot. Shutterstock

Przepisy sanitarne decydują tylko o zakazie wprowadzania psów do sklepów spożywczych. Dlaczego więc psy nie mogą wchodzić do innych?

Jeśli widzimy na drzwiach tabliczkę z napisem zakazującym wprowadzania psów, sprawa jest prosta – nie wolno. Jeżeli tabliczki nie ma – bywa różnie. To, czy można wejść do sklepu z psem, czy nie, zależy od dwóch spraw. Po pierwsze, decyduje asortyment. Z założenia nie powinno być dozwolone wprowadzanie psów do sklepów z produktami spożywczymi – rozstrzygają o tym przepisy sanitarne.

Drugim koniecznym warunkiem jest przyzwolenie właściciela sklepu. Przy wejściu napotykamy przecież często także inne zakazy – choćby przekreślone lody. I chociaż żadne przepisy nie ograniczają prawa do jedzenia lodów w miejscach publicznych, to właściciel sklepu – chcąc np. zmniejszyć ryzyko zabrudzenia towaru – może narzucić klientom takie warunki.

Jeśli decydujemy się wejść z psem do środka, powinniśmy prowadzić go na smyczy. W kwestii kagańca należy się zastosować do przepisów gminnych i nakazów zdrowego rozsądku. Kaganiec, nawet jeśli nie jest obowiązkowy, uspokoi innych klientów. Z kolei małe psy, noszone często na rękach, nie wzbudzają lęku, lecz sympatię. Trzeba się jednak liczyć z tym, że właściciel sklepu może mieć na ten temat inne zdanie.

Jeśli musimy pozostawić psa samego przed wejściem, powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo przechodniów. O tym, czy przywiązany przed sklepem pies powinien mieć kaganiec, czy nie, decydują przepisy gminne. Tak czy inaczej odpowiemy jednak za ewentualne szkody wyrządzone przez niego podczas naszej nieobecności. Jeśli kogoś ugryzie, to od prawnych konsekwencji zwolni nas jedynie brak winy (np. jeśli ktoś drażnił psa). Pozostawianie psa przed sklepem wiąże się także z ryzykiem kradzieży lub awantury z innym psem. Dlatego jeśli musimy zostawić zwierzę bez opieki, starajmy się często sprawdzać, czy nic złego się nie dzieje. Właściciel może też sobie nie życzyć przywiązywania psów przed jego sklepem. Jeżeli teren należy do sklepu, musimy to przyjąć do wiadomości.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments