Ból u psa. Jak rozpoznać, że psu coś dolega?

fot. Shutterstock

Z psem jest trochę jak z małym dzieckiem: nie umie powiedzieć, co go boli. Musimy się więc nauczyć rozpoznawać ból u psa po jego zachowaniu.

Pies się drapie
fot. Shutterstock

To nas może zmylić!

Objawy różnych dolegliwości bywają podobne. Nie stawiajmy zawsze na jedną przyczynę, lecz dokładnie przyjrzyjmy się psu i jego zachowaniu.

Niektóre zachowania psów kojarzą się nam często tylko z jedną przyczyną. Jeśli się drapie, to pewnie ma pchły. A gdy saneczkuje (jeździ pupą po trawie), to prawdopodobnie trzeba go odrobaczyć. W efekcie takiego myślenia czasem leczymy pupila wcale nie na to, co mu dolega. Dlatego jeśli psiak się drapie, przejrzyjmy sierść i skórę. Jeśli nie napotkamy żadnej pchły, wybierzmy się do weterynarza, bo bardzo możliwe, że zwierzak drapie się z innego powodu, na przykład jakiejś infekcji grzybiczej.

A co może być przyczyną saneczkowania? Często wcale nie robaki (jeśli odrobaczamy psa systematycznie co trzy miesiące, jest mało prawdopodobne, by je miał), lecz przepełnione gruczoły okołoodbytowe. Nie wszystkie psy potrafią same opróżnić ich zawartość, niektórym musi w tym pomóc weterynarz.

5 zasad, jak dbać o psie zdrowie

  • Dobrze karmić – to podstawa zdrowia. „Dobrze” nie znaczy, że pies ma się przejadać, lecz że ma dostać wszystkie składniki w odpowiednich proporcjach.
  • Zapewnić ruch – psi organizm tak jak nasz jest przystosowany do ruchu. Jest on konieczny, by utrzymać w formie kości, stawy, mięśnie i serce.
  • Pomóc się odstresować – psu się to udaje, gdy może coś obgryzać – gryzak, sztuczną kość lub wytrzymałą zabawkę.
  • Bawić się – razem z psem, a nie tylko kupować mu zabawki – wystarczy jedna, ale do wspólnej zabawy!
  • Kochać – pies wyczuwa nasze nastroje – nasza złość lub niechęć wywołują u niego strach i frustrację.
Autor: Dorota Jastrzębowska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments