Brytyjczycy poradzą Polakom, jak pomóc psom

Przedstawiciele The Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals (RSPCA) przybyli do Polski, by podzielić się z polskimi kolegami ze Straży dla Zwierząt swoim długoletnim doświadczeniem w walce o prawa naszych braci mniejszych.

– Problemy związane z opieką nad zwierzętami w Wielkiej Brytanii i Polsce są praktycznie takie same – mówi David Bowles z RSPCA, jeden z uczestników konferencji prasowej zorganizowanej przez Straż dla Zwierząt w Domu Ziemi w Warszawie. – Przycinane ogonów i uszu, nielegalny handel, nieprawidłowa opieka, znęcanie się. – wylicza. – To wszystko występuje także w moim kraju, a różna jest tylko skala tych zjawisk. Nasza organizacja istnieje już 185 lat, mamy 350 inspektorów i co roku przeprowadzamy 800 spraw w sądach, co daje efekty.
W marcu br. RSPCA przyjęła w swoje szeregi polską Straż dla Zwierząt. W ramach współpracy odbędą się szkolenia i kursy dla inspektorów z Polski. – Chcemy pokazać polskim kolegom, jak pracują inspektorzy w Wielkiej Brytanii – mówi David Bowles.
Podczas konferencji omawiano też kwestię współpracy między organizacjami troszczącymi się o prawa zwierząt a odpowiednimi ministerstwami. O polskim Ministerstwie Środowiska krytycznie wypowiada się Mateusz Janda ze Straży dla Zwierząt. – Nie jest ono nawet zainteresowane tym, ile podjęliśmy interwencji, ile uratowaliśmy psów, ani stanem polskich schronisk – stwierdza. – Trzeba pamiętać, że w Polsce kontakty między państwem a organizacjami prozwierzęcymi mają zdecydowanie krótszą niż u nas tradycję – mówi David Bowles. – Ustawa o ochronie zwierząt funkcjonuje tu dopiero od 11 lat, podczas gdy w Wielkiej Brytanii od ponad 180 lat. Zrozumiałe jest więc, że nasze relacje muszą się układać zdecydowanie lepiej. Co oczywiście nie znaczy, że zawsze się zgadzamy – mówi Bowles
W konferencji wzięli też udział podinspektor Mariusz Sokołowski z Komendy Głównej Policji, Cezary Wyszyński z fundacji Viva! Akcja dla Zwierząt i Paweł Gebert z fundacji Animals. Mariusz Sokołowski mówił o coraz lepszej współpracy między policją a organizacjami pozarządowymi i o coraz lepszym rozumieniu praw zwierząt przez funkcjonariuszy. Gebert zwrócił natomiast uwagę na dobrą koordynację działań między Strażą dla Zwierząt a Animals.

tekst Konrad Piskała