Cenne witaminy

Decydując się na zakup określonego preparatu w specjalistycznym sklepie nie sugerujmy się ceną, czy estetycznym opakowaniem lecz zwróćmy uwagę na skład specyfiku. Nie wszyscy wiedzą jednak, jakich witamin i składników mineralnych brakuje naszym zwierzętom.

– Wit. A. Przy niedoborach tej witaminy może wystąpić tzw. nocna ślepota (brak adaptacji oka do widzenia w ciemności). Rogówka ulega rozmiękczaniu, a następnie wysusza się i rogowacieje. Mogą pojawić się także zaburzenia przewodu pokarmowego (zwłaszcza śluzówki), jak również zmiany w oskrzelach, drogach rodnych (pochwie) i błonach śluzowych oczu.

– Wit. B1. Przy braku tej witaminy następuje uszkodzenie tkanki nerwowej, czego częstym następstwem jest zapalenie wielonerwowe, nerwobóle, niedowłady, tężyczki, brak apetytu, wymioty, luźne stolce.

– Wit B2. Niedobory powodują obrzęki kończyn, głowy i okolicy uszu. Zwierzę wykazuje dużą podatność na zaburzenia neurologiczne.

– Wit PP. Przy niedostatku tej witaminy dochodzi do zaczerwienienia i bólu języka, silnych zapaleń skóry, połączonych z nadmiernym łuszczeniem się naskórka, a niekiedy nawet martwicą. Zwierzę staje się nadmiernie pobudzone i nerwowe.

– Wit. H. Przy niedoborach tej witaminy skóra ulega stanom zapalnym, szczególnie w miejscach słabo owłosionych – np. w okolicy pachwin. Spada waga ciała zwierzęcia, pojawiają się bóle mięśniowe i okresowe kulawizny.

– Kwas pantotenowy. Jego niedobory powodują zaburzenia w wytwarzaniu barwnika włosów i problemy neurologiczne.

– Kwas foliowy. Przy jego braku występują nieżyty przewodu pokarmowego, długotrwałe luźne stolce, niedokrwistość i anemia.

– Wit. B12. Określana jest często jako czynnik przeciwanemiczny. Objawem jej niedostatku jest anemia złośliwa.

– Cholina. Jej niedobory prowadzą początkowo do stłuszczenia wątroby a w konsekwencji do jej marskości.

– Inozytol. Niedostateczna jego ilość powoduje m. in. kłopoty z laktacją karmiących zwierząt, niebezpieczny spadek perystaltyki jelit.

– Wit. C. Głównym objawem jej braku są owrzodzenia i krwawienia dziąseł. Mogą pojawiać się też krwawienia do tkanki podskórnej i okostnej. Powstałe rany goją się długo i często dochodzi do wtórnych zakażeń. Skóra przypomina „tarkę”, a nabłonki ulegają znacznemu rogowaceniu i złuszczaniu.

– Wit. D. Niedobór tej witaminy prowadzi do krzywicy i tężyczki.

– Wit. E. Przy jej braku pojawiają się kłopoty z układem rozrodczym (np. u samców utrata ruchliwości plemników i zdolności do zapłodnienia, zanik nabłonka nasieniotwórczego).

– Wit. K. Niedostatki tej witaminy powodują skazę krwotoczną i rozliczne, rozległe krwawienia.

– Wit. P. Jej braki objawiają się wzrostem przepuszczalności naczyń, co w konsekwencji prowadzi do krwotoczności.

– Wit. F. Niedobór witaminy opóźnia i hamuje wzrost, prowadzi do kłopotów dermatologicznych, zwyrodnienia nerek i różnego rodzaju dysfunkcji układu rozrodczego.

Kupując określony specyfik zwróćmy także uwagę na obecność w jego składzie związków mineralnych zawierających sód, potas, wapń, magnez, siarkę i fosfor. Musi on również zawierać tzw. pierwiastki śladowe tj. żelazo, miedź, mangan, kobalt, cynk, jod, brom, fluor, krzem i glin. Generalnie – produkt jest bardziej atrakcyjny, im bardziej urozmaicony jest jego skład. Warto także pamiętać, aby wybierać produkty uznanych producentów, co na ogół daje gwarancję, że wewnątrz opakowania jest rzeczywiście to, co zostało umieszczone na etykiecie.
Ceny preparatów są bardzo zróżnicowane. I tak za opakowanie Can-Vitu trzeba zapłacić około 6,00-7,00 zł. Opakowanie Salvicalu to wydatek rzędu 14,00-19,00 zł. Vetzyma, w zależności od rodzaju, kosztuje od 11,00 do 19,00 zł., a Fosforan wapnia z biotyną ok. 4,00-6,00zł. Sanal dla kotów i szczeniąt to wydatek rzędu 6,00-8,00 zł.