Ceramiczny pies myśliwski


We wnętrzu Seminarium Królewskiego w Santarem w Portugalii na setkach metrów kwadratowych kafelków można podziwiać historie o wspaniałościach i niebezpieczeństwach żywota psa myśliwskiego

Trójkolorowe (biało-niebiesko-żołte) lub dwukolorowe (niebieski rysunek na białym tle) azulejos począwszy od XVII wieku zdobiły fasady i wnętrza kościołów i domów, co możemy np. oglądać w Santarem. Funkcję logo tego miasta pełni, umieszczane we wszystkich niemal folderach reklamowych, azulejos ze sceną walki byków.
Wśród innych motywów bogate są dekoracje, zawierające elementy animalistyczne. Tak jest np. we wnętrzu Seminarium Królewskiego w Santarem. Hall, parter i pierwsze piętro budynku w całości wyłożone są biało-niebieskimi kafelkami. To monumentalne, osiemnastowieczne azulejos jest czymś w rodzaju wykładu sztuki myśliwskiej. Kolejno przedstawione są tam sposoby polowania na dzika, jelenia, lwa i niedźwiedzia. We wszystkich tych scenach główne role, obok myśliwych, odgrywają psy. Całość przypomina nieco kolejne sekwencje filmu animowanego. Psy występują również na portretach myśliwych.
Jeszcze więcej psich elementów występuje na klatce schodowej wspomnianego Seminarium Królewskiego. Na setkach metrów kwadratowych tego wnętrza rozwija się opowieść o wspaniałościach i niebezpieczeństwach żywota psa myśliwskiego z udziałem mnóstwa tych zwierząt. To jedno z najbardziej monumentalnych dzieł plastyki z motywem psów. Niestety twórcy tej oryginalnej koncepcji pozostają nieznani.
Azulejos, najbardziej autentyczna forma ekspresji w sztuce portugalskiej, jest żywa do dziś. Dawna technika inspiruje również współczesnych twórców ludowych. Niebiesko-biały z żółtymi akcentami pies został ulepiony i namalowany przez artystkę-rzemieślniczkę Olarię F. Agostinho w 2000 roku.