Charty na start


Jeśli ktoś chce odnosić sukcesy sportowe ze swoim psem, może sprawić sobie charta - ma do wyboru kilkanaście ras, od charcika włoskiego do wilczarza

Na ostatnich Mistrzostwach Świata Wyścigów Chartów w fińskim Tampere w czerwcu 2004 trzy polskie psy (whippet, greyhound i afgan) dotarły do finału, a greyhound – suka Cooliska Calin zdobyła pierwsze miejsce. To sukces, zważywszy że w Polsce nie ma żadnego profesjonalnego toru do wyścigów chartów.

Biegi chartów na torze można porównać do biegu lekkoatletycznego, obwód toru jest zresztą zbliżony do obwodu stadionu. Psy biegają po nawierzchni trawiastej (częściej) lub piaszczystej za sztucznym wabikiem zwanym zającem. Wabik (stosunkowo duży przedmiot, który musi być widoczny dla psa i kontrastować z podłożem) jest umieszczony 10-15 metrów przed psem. Właściciel puszcza psa na starcie i potem łapie go na mecie. Ze względu na bezpieczeństwo psy biegają w kagańcach.

Każda z ras biega oddzielnie, osobno biegają suki i psy, chyba że w jakieś rasie frekwencja jest niewielka. Małe charciki włoskie i whippety pokonują dystans 350 m, czyli nieco mniej niż jedno okrążenie, pozostałe – 480 m. Bieg dobrego whippeta trwa około 23 sekundy, zaś ciężkiego wilczarza – 40 sekund. Psy nie muszą być przy tym szybsze od suk, wyniki zależą od predyspozycji osobniczych.

Krótka kariera
W dniu zawodów pies nie powinien dostawać jedzenia. Przed startem wskazana jest rozgrzewka – krótki bieg na smyczy, połączony z masażem mięśni (dla krótkowłosych psów istnieją maści rozgrzewające). W przerwach między biegami można podać psu elektrolit – mieszankę cukrów i soli dla regeneracji.

Podczas dużych zawodów odbywają się 3 rundy biegów: dwa eliminacyjne, by wyłonić 6 najszybszych psów i bieg finałowy. Wyścigi na torze nie są pozbawione ryzyka, pies może odnieść kontuzję.

Kariera wyścigowa psa jest niestety krótka. Może zacząć starty w wieku 1,5 roku, a zakończyć je w sezonie, w którym przekroczy ósmy rok życia. W praktyce jednak wyniki psów w wieku 5-6 lat zdecydowanie odbiegają od rekordów życiowych. Najlepsze wyniki psy osiągają w wieku 3-4 lat, a zachowanie późniejszej formy zależy od rasy psa. Czasem organizowane są osobne biegi seniorów.

Najliczniejszą wśród biegających ras są whippety, które często stanowią połowę startujących psów. Popularność zawdzięczają niewielkim rozmiarom, ponadto rzadko zdarzają się wśród nich psy, które nie chcą biegać. Następne wśród biegaczy są charty afgańskie, z niewielką przewagą nad greyhoundami. Te ostatnie są najszybsze ze wszystkich chartów.

Od czego zależą wyniki?
Zamiłowanie do wyścigów chartów niestety nie jest w Polsce zbyt rozpowszechnione, nawet wśród hodowców. Jeśli populacja chartów liczy prawie 1500 zarejestrowanych psów, to jakiekolwiek uprawnienia startowe posiada tylko około 50. Każdy chart rodowodowy może biegać pod warunkiem, że zrobi licencję – wyścigową, lub coursingową (licencja wyścigowa uprawnia też do startów w coursingach). Większość psów uczestniczy w wyścigach terenowych, coursingu (psy biegają parami, ocenia się nie tylko ich szybkość, ale również np. wytrwałość, inteligencję i zręczność), zaś w klasycznych wyścigach torowych – garstka, zresztą również imprezę mamy w Polsce już tylko jedną w roku – majowe Grad Prix Polski w Bytomiu.

Należy zaznaczyć, bo bywa to przedmiotem nieporozumień, że psy walczą o tytuły i prestiż, a nie o pieniądze. Federacja kynologiczna FCI wręcz zabrania jakichkolwiek gratyfikacji finansowych, tylko czasem sponsor funduje karmę. Właściciel ponosi koszty podróży i opłat startowych (w Polsce za udział w coursingu należy zapłacić 20 zł., w wyścigu torowym – 30 zł; za granicą – 20-25 Euro).

Kupno większości ras chartów nie stanowi większego problemu, znacznie trudniej jednak o szczenię z predyspozycjami na dobrego biegacza. W Polsce brakuje wyspecjalizowanych linii hodowlanych i raczej należy się rozejrzeć po zagranicznych stronach internetowych. Większość z naszych psów, które odniosły znaczące wyniki, były importami, np. whippety z czeskiej hodowli Supersonic. Dochowanie się dobrego psa z własnej hodowli wymaga cierpliwości i czasem kilku pokoleń. Dobre wyniki wyścigowe, zdaniem wybitnego czeskiego hodowcy afganów Lubomira Königa, zależą w 50 proc. od genetyki, 25 proc. od psychiki, 15 proc. od jedzenia i 10 proc. od treningu. Psychika jest niewątpliwie bardzo ważna, pies nie może się bać, ale nie może też być w biegu agresywny, gdyż zostanie zdyskwalifikowany.

Przykład z Czech
Z zazdrością możemy patrzeć na naszych południowych sąsiadów. Sezon wyścigowy trwa tam od końca marca do października, a zawody na trzech torach odbywają się niemal co tydzień. Nie mając takich możliwości, większą uwagę musimy poświęcić treningom. Czechy są dla nas także ważnym zapleczem, można tam zrobić sprawdzian formy psa i walczyć o prestiżowe tytuły. Właściwe żywienie nie stanowi obecnie problemu. Należy szukać karmy dla psów aktywnych, w której zawartość białka wynosi przynajmniej 30 proc.

Sezon wyścigowy koncentruje się na Mistrzostwach Świata (początek czerwca) i Mistrzostwach Europy (początek września). Odbywają się także Mistrzostwa Europy w coursingu. Na zawodach międzynarodowych CACIL można ubiegać się o wniosek na championa międzynarodowego. W sezonie jest ich ok. 40, organizowane są we wszystkich krajach Europy, w których odbywają się wyścigi, najwięcej w Niemczech i Holandii.


Jak trenują swoje psy

Kilka psów z Polski odniosło sukcesy w Europie. Opowiadają o tym ich właściciele.

Andrzej Biliński, od 19 lat hodowca whippetów, najlepszy pies – Batman Supersonic, champion międzynarodowy, 8xCACIL:
– Starałem się wywołać u psa głód biegania, dlatego podczas spacerów nigdy nie spuszczałem go ze smyczy. Kondycję trenował na sztucznej bieżni, osiągając prędkość ok. 11 km/h. Ponadto trening siłowy, polegający na bieganiu w czapraku, w którym podwójna warstwa tkaniny daje możliwość dosypywania piasku jako obciążenia, do 15 proc. masy ciała psa. W czasie zawodów dla regeneracji sił między biegami podaję psu miód.

Joanna Krechowiecka, hodowca od 17 lat, wilczarz, chart polski, chart węgierski, greyhoundy, najlepsza Cooliska Calin, 2xCACIL:
– Greyhoundy mają ogromną motywację do wyścigów. Calin, bojaźliwa na co dzień, na torze jest odważna, a nawet bojowa. Ze względu na wielkie przeciążenia mięśni i ścięgien, greyhoundy są wrażliwe na kontuzje, ale mają też o 20 proc. większą odporność na choroby niż inne charty. Moje greyhoundy są lekkimi psami torowymi, w coursingu startują większe i cięższe. Trening szybkościowy to bieg 2×200 m na możliwie ciężkim podłożu (piasku, zaoranym polu) za wabikiem zwijanym na kole tzw. roweru treningowego. Uzupełnienie kondycyjne to bieganie przy zwykłym rowerze. Duże znaczenie ma odpowiednio zbilansowana dieta.

Zbigniew Łomiński, hodowca od 16 lat, charty afgańskie, whippet, najlepsza Lambada Aviaticus, 4xCACIL:
– Codzienny trening to 5 km biegania po lesie przy rowerze. Dwa razy w tygodniu sprinty na 50 m pod górkę za wabikiem roweru treningowego, najlepiej z drugim psem. Lambada puszczana jest z opóźnieniem, by zmusić ją do intensywnej pogoni. Dużo też biega swobodnie ze względu na starty w coursingu. Bieganie luzem przerywam na 3 tygodnie przed zawodami. Ważne jest też psychiczne przygotowanie do startu. Pokazuję jej wyścigi na wideo, dbam o to, by nic nie zakłócało jej spokoju.

Najlepsze wyniki:
Daffi Biegacz Łukasza, chart rosyjski,1999 MŚ I m., 1999 ME II m. Devay Acel, chart węgierski, 1999 ME II m., Daylight Supersonic, whippet, 1999 ME I m., 2000 ME V m., 2001 MŚ III m., Calgary Supersonic, whippet, 1999 ME III m., Cooliska Calin, greyhound, 2004 MŚ I m. Cooliska Ban, greyhound, 2004 MŚ III m. Lambada Aviasicus, whippet 2004 MŚ V m. Baba Jaga Tęcza Nocy, chart afgański, 2004 MŚ finał, 2004 ME coursing V m.

Biegają:

 • chart angielski
 • greyhound
 • chart angielski whippet
 • chart irlandzki wilczarz
 • chart szkocki
 • deerhound
 • chart rosyjski borzoj
 • chart węgierski magyar agar
 • chart polski
 • charcik włoski
 • chart hiszpański galgo
 • chart afgański
 • chart perski saluki
 • chart afrykański azawakh
 • chart arabski sloughi
 • pies faraona
 • ibizian podenco