Chińczycy wpuszczają psy na paraolimpiadę

Dwa psy przewodnicy niewidomych zostały włączone do chińskiej ekipy przygotowującej się do igrzysk paraolimpijskich, które odbędą się 6-17 września w Pekinie.

Władze Dalianu, miasta portowego w północno-wschodnich Chinach, przekazały dwa psy rasy golden retriever chińskiej ekipie niepełnosprawnych sportowców. Zwierzaki mają im pomagać podczas uroczystości otwarcia paraolimpiady, a także w czasie wręczania nagród.
Czworonogi były szkolone w pierwszym na terenie Chin centrum szkolenia psów przewodników niewidomych założonym w 2004 r. przez Wang Jingyu. Zakazy nakładane na właścicieli psów w Chinach mają wpływ na to, że według Jingyu na ponad miliard mieszkańców tego kraju tylko sześć niewidomych osób ma psy przewodników.
W drodze wyjątku na okres od 20 lipca do 20 września zgodzono się na to, by psy przewodnicy mogły się poruszać po miejscach publicznych (na co dzień w Pekinie obowiązuje zakaz spacerowania z psami dużych ras w ciągu dnia – można to robić tylko wczesnym rankiem i późnym wieczorem). KaP