pies w ciąży

Wszystko, co powinieneś wiedzieć psiej ciąży

Ciąża u psa domowego trwa średnio 63 dni i ma trzy fazy.

Suki osiągają dojrzałość płciową w różnym wieku. Najwcześniej te należące do małych i średnich ras , tj. w wieku 6-12 miesięcy, ras dużych – 12-16 miesięcy, a olbrzymich – nawet po ukończeniu 16-24 miesięcy.

Wtedy też pojawia się pierwsza cieczka, objawiająca się krwistym wypływem z dróg rodnych, u większości dorosłych suk będzie występowała dwa razy w roku, zwykle wiosną i jesienią. Teoretycznie zajście w ciążę jest możliwe między 8. a 12. dniem cieczki. Ciąża u psa domowego trwa średnio 63 dni (59-67) i ma trzy fazy.

Czego należy się spodziewać?

Brzuch i gruczoły mlekowe powiększają się na trzy tygodnie przed spodziewanym porodem. W siódmym tygodniu ciąży można już bezpiecznie wykonać pierwsze RTG, gdyż w ok. 46 dniu dobiega końca proces kształtowania się układu kostnego u płodów.

Na około 10 dni przed porodem można zaobserwować znaczne powiększenie się sromu.

Mniej więcej na tydzień przed porodem z sutków może się wydobywać siara. W ostatnim tygodniu suka zazwyczaj szybciej się męczy, unika ruchu, czasami bywa niespokojna, może tracić apetyt (powodem może być ucisk płodów na narządy wewnętrzne) lub wręcz przeciwnie – apetyt u niej wzrasta.

Może też częściej czuć potrzebę oddawania moczu, dlatego zwiększamy ilość spacerów w ciągu dnia (wyprowadzamy ją nawet co 2-3 godziny).

Zdarza się, że na trzy dni przed porodem suka staje się niespokojna, traci apetyt i próbuje układać sobie gniazdo.Na to, kiedy rozpocznie się poród, może wskazywać spadek temperatury ciała suki o jeden stopień, ma on miejsce zazwyczaj na 24 godziny przed mającym nadejść porodem.

Chcesz dać głos i ocenić?
Dołącz do naszego stada – zarejestruj się!
Ocena użytkowników
Przeczytaj także