Cieczka u psa – co to jest?

fot. shutterstock

Jak się na nią przygotować?

Popularne określenie rui u psów. Objawia się krwistym wyciekiem z dróg rodnych suki i trwa trzy tygodnie. W tym czasie suka staje się bardzo atrakcyjna dla samców.

Wilki i psy wielu ras pierwotnych mają cieczkę raz w roku. W ten sposób przystosowały się do warunków naturalnych – suka nie odchowałaby szczeniąt zimą. Wraz z udomowieniem i ludzką pomocą wiele suk zaczęło mieć cieczki dwa razy w roku. Odstęp między nimi często wynosi pół roku, lecz może być dłuższy lub krótszy (zwłaszcza u młodych suk).

Kiedy i na co być przygotowanym?

Pierwsza cieczka pojawia się zwykle w wieku 6-18 miesięcy, ale u ras olbrzymich – czasem dopiero gdy suka ma 2,5 roku. Jeśli jednak dwuletnia mała lub średnia suczka nie dostała jeszcze rui, może to świadczyć o zaburzeniach hormonalnych.

Dni płodne przypadają zwykle na 8.-14. dzień cieczki, ale lepiej nie spuszczać suki ze smyczy przez cały okres rui. Zdarza się bowiem, że nawet bardzo posłuszna psia panna przestaje wtedy słuchać. Również w ogrodzie nie należy zostawiać jej bez nadzoru, bo jakiś psi casanowa może przeskoczyć ogrodzenie.

Problem może stanowić plamienie krwią. Trzeba kupić suczce specjalne majtki w sklepie dla zwierząt albo założyć majtki dziecięce z wyciętą dziurą na ogon. Jako wymiennego wkładu można używać zwykłych podpasek lub wkładek higienicznych.

Jeżeli suka nie ma uprawnień hodowlanych, najlepiej definitywnie pozbyć się problemu cieczek i niechcianych szczeniąt, sterylizując ją.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments