Co robić, gdy pies ma ADHD? - Psy.pl
Szalony jack russell terrier

Co robić, gdy pies ma ADHD?

Twój pies jest bardzo hałaśliwy i nadpobudliwy? To może być psia wersja ADHD!

Hałaśliwość i nadpobudliwość szczeniaków jest czymś naturalnym. Są wylewne, gdy się witają, bawią i wyrażają przyjazne nastawienie. Z kolei dorosłe psy bywają hałaśliwe i nadpobudliwe, ponieważ nie zostały wychowane i nieświadomie zachęcono je do takiego postępowania. Na przykład ochoczo skaczące na ludzi szczenięta są przez nich głaskane, a potem ci sami ludzie złoszczą się, gdy pies dorośnie i nadal skacze. Tylko pies jest winny? Bzdura.

Smutne jest to, że dorosłe psy są ostro karcone za wyrażanie entuzjazmu. Na przykład zwolennicy metod siłowych w szkoleniu zalecają, by oduczać skakania: krzycząc na psa, spryskując mu pysk wodą lub sokiem z cytryny, uderzając po nosie zwiniętą w rulon gazetą albo szarpiąc za smycz. To okrutne metody w stosunku do zwierzaka, który chce ci po prostu powiedzieć: cześć.

Już Konfucjusz mówił, że nie trzeba używać siekiery, by usunąć muchę z twarzy przyjaciela. Dlaczego po prostu nie nauczyć czworonoga siadać, gdy się wita? I hałaśliwość, i wylewność da się kontrolować.

Panaceum na ADHD

Stosując metodę nagradzania, naucz szczeniaka lub dorosłego psa przychodzić, siadać i kłaść się. Takie komendy jak „siad” czy „leżeć” są skutecznym sposobem na prawie wszystkie kłopoty z psią aktywnością.

Zamiast mówić „Nie, nie, nie” i „NIE” na to, co nas złości w psim zachowaniu, po prostu poproś zwierzaka, by się położył, a następnie pochwal go i nagródź. Gdy posłusznie leży, nie może zarazem biegać po salonie, gonić za własnym ogonem, skakać po meblach czy samochodzie. Przejmij inicjatywę i zmień zachowanie szczeniaka, ucząc go kładzenia się na żądanie.

Zamiast karmić go z miski, wykorzystaj kulki karmy jako nagrody podczas wielu pięciosekundowych ćwiczeń w ciągu dnia. Szkol go w domu, w samochodzie i na spacerach. Zatrzymuj się co 25 m i każ mu przyjmować po kolei różne pozycje: siad-leżeć-siad-wstań-siad-leżeć. Po kilku dniach będziesz miał zupełnie innego psa.

Proste metody polegające na pozytywnym warunkowaniu są skuteczne w odniesieniu do młodych i starszych nieposłusznych psów.

 • Trzymaj przysmak w ręku, ale nie częstuj nim psa.
 • Stój spokojnie i nie wydawaj poleceń, po prostu obserwuj, co on zrobi.
 • Zapewne przedstawi cały repertuar zachowań. Będzie się kręcił, merdał ogonem, skakał, lizał cię, uderzał łapą, szczekał, aż w końcu… usiądzie lub się położy.
 • Nagródź go zaraz, gdy to zrobi. Zrób duży krok i stój spokojnie z kolejnym przysmakiem w dłoni.

Powtarzaj tę sekwencję, póki pies nie będzie siadał zaraz, gdy zrobisz krok, a potem stopniowo dawaj nagrodę coraz później. Możesz liczyć „dobre pieski” – „jeden dobry piesek, dwa dobre pieski, trzy dobre pieski…”. Jeśli podopieczny wstanie, gdy liczysz, odwróć się do niego tyłem na trzy sekundy i powtórz sekwencję.

Szybko będziesz mógł doliczyć do 20 „dobrych piesków”, a twój pupil będzie siedział spokojnie i patrzył na ciebie wyczekująco. Przenoś się z pokoju do pokoju, powtarzając ćwiczenie. Podczas spaceru co 25 m zatrzymuj się, każ psu usiąść, pochwal go i nagródź. Po wydaniu w ten sposób posiłku psa – podczas długiego spaceru z zatrzymywaniem się co 25 m – twój pupil będzie spokojniejszy i bardziej skupiony.

100 powitań bez skakania

Skakanie powoduje wiele frustracji, więc warto zwrócić na nie szczególną uwagę. Na początku naucz szczeniaka siadać, gdy się wita z ludźmi. Najpierw ćwicz siadanie na spacerze, a zwłaszcza w domu przy drzwiach wejściowych.

Potem zaproś 10 osób na psie przyjęcie szkoleniowe. Tego dnia całodzienne pożywienie zwierzaka będzie wydawane przez gości przy drzwiach wejściowych oraz na spacerze.

 • Gdy pies siedzi w oczekiwaniu na powitanie pierwszych gości, pochwal go, a oni niech podadzą mu kulkę karmy.
 • Potem poproś gościa, by wyszedł i zadzwonił ponownie.
 • Powtarzaj ćwiczenie, aż pies powita grzecznie pierwszego gościa trzy razy z rzędu.
 • Powtórz to z pozostałymi dziewięcioma.  Podczas jednego szkoleniowego przyjęcia przećwiczycie zapewne ponad 100 powitań.

Następnie poproś gości, by spacerowali wokół bloku. Weź psa na smycz i chodź z nim w przeciwnym kierunku. Gdy spotkacie znajomego, każ psu usiąść. Pochwal go, gdy to zrobi, i poproś znajomego, by dał mu kulkę karmy. Po pięciu okrążeniach zaliczycie 50 powitań. A twój pies będzie umiał siadać i witać gości w domu i obcych na ulicy.

Bądź w porządku wobec pupila i upewnij się, że ma dostatecznie dużo możliwości wyszalenia się w akceptowalny sposób. Zapiszcie się na zajęcia flyballu i agility. W parku rzucaj mu piłeczkę tenisową lub frisbee i każ mu przynosić. Usankcjonuj szaleństwa: np. puszczaj mu bańki mydlane i pozwól do nich skakać. A może wyćwicz z psem skakanie na sygnał, by mógł cię obdarzyć powitalnym pocałunkiem.

Autor: Ian Dunbar, www.dogstardaily.com
Przełożyła: Magdalena Ciszewska
Chcesz dać głos i ocenić?
Dołącz do naszego stada – zarejestruj się!
Ocena użytkowników

 • anna.gradowska@onet.pl
  [email protected] 23 lipca 2017 o 12:27

  Opisane rady tyczą się szkolenia piesków zrównoważonych psychiczni ,a nie z ADHD.Widocznie nie miała Pan okazji spotkać się z psem ,który ma naprawdę ADHD .Takie porady mogłabym udzielać i ja .Tylko,że ja mam psa ,który ma naprawdę ADHD i Pana rady są dla mnie śmieszne.Anna Gradowska

Dodaj komentarz

Zaloguj się do swojego konta lub skomentuj anonimowo. Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *