Czego życzę czworonogom?


W święta jesteśmy sympatyczniejsi dla bliskich i obcych ludzi, a także dla naszych zwierząt. Jednak i dla nich, i dla tych czworonogów, które nie mają pani czy pana, ważne jest, by ta sympatia trwała cały rok. A oto czego jeszcze życzą zwierzętom:

Grzegorz Turnau:
Życzę dziś wszystkim psom i kotom,
i tym zaradnym, i sierotom,
by – jeśli świat ich kiedyś znudzi –
nie brały – ach! – przykładu z ludzi.

Niechaj nie mają – ach! – ambicji,
nie zawierają koalicji,
nie chodzą razem na kolacje,
nie biorą środków na frustracje.

Niech się ścigają, jak od wieków,
niech czasem leżą na człowieku,
psu – kot się, kotu – pies wyszczerzy;
grunt, żeby pozostali szczerzy.

Maria Czubaszek:
Wszystkim psiakom:
małym, średnim i tym dużym życzę samych dobrych ludzi, którzy im okażą serce
i ich los wezmą w swe ręce. A konkretnie: pieskom wszystkim życzę, oprócz pełnej miski, tego, czego nigdy dość im… naszej troski i miłości. Reszta (przyznaj, Suproniku!) to dla pieska mały pikuś!

Czesław Majewski:
W naszym domu króluje suczka Mela – więc choć życzenia dotyczą wszystkich czworonogów, wszystkich zwierząt fruwających i pełzających – przede wszystkim zwracam się do suczek i piesków.
Szanowni Mniejsi Bracia! Życzę wam, aby wszyscy wasi opiekunowie obdarzali was tak wielką miłością, jaką wy ich obdarzacie. Wasza miłość do ludzi jest prawdziwa i bezinteresowna. Jesteście od nas lepsi! Życzę wam spełnienia snów…
i wesołych świąt.

Robert Gawliński:
Za oknem śnieg, w domu świąteczna atmosfera, rodzina w komplecie, kolędy, opłatek. Dzieciaki pod choinką razem z naszymi ukochanymi psami Wilkiem, Smokiem i Duchem szukają prezentów. Takie święta chciałbym obchodzić co roku. I takich świąt życzę też Państwu – pełnych miłości, spokoju, ciepła, takich, które zostaną w sercach na długo.
A Braciom Mniejszym życzę, by miały w nas prawdziwych przyjaciół przez cały rok, chętnych do zabawy, głaskania i żeby czasem mogli poleżeć na ulubionym fotelu pana i poobgryzać bezkarnie najlepsze buty pańci.
Specjalne życzenia chciałbym przekazać tym, którzy na co dzień zajmują się zwierzętami w schroniskach, przytuliskach, porzuconymi czy chorymi – niech was otaczają życzliwi ludzie, szczodrzy, pomocni i bezinteresowni. Życzę wam pogody ducha i wewnętrznej siły do pokonywania codziennych trudów, bo to, co robicie, jest absolutnie słuszne, ważne i wspaniałe.

Katarzyna Grochola:

Zwierzakom
bezdomnym – ciepłego domu,
głodnym – pełnej miski,
samotnym – towarzystwa
chorym – braku cierpienia
brzydkim – wdzięku
smutnym – radości
bezpańskim – czułej ręki
wszystkim – kochających ludzkich serc