Czipowanie psów w Warszawie


20 tys. psów może zostać bezpłatnie zaczipowanych w wybranych lecznicach na terenie stolicy. W schronisku dla zwierząt na Paluchu zainaugurowano kolejną akcję elektronicznego znakowania psów z terenu Warszawy - potrwa do 12 grudnia.

– Najdroższe jest „wejście” psa do schroniska – tłumaczy Wanda Dejnarowicz, dyrektorka schroniska na Paluchu. – Szczepienie, odrobaczenie i inne zabiegi, nie licząc pracy ludzi, kosztują miasto prawie 40 zł w wypadku jednego psa. Dzięki powszechnemu czipowaniu straż miejska zamiast przywozić psy do nas, będzie mogła odwozić je od razu do właścicieli. Znacznie obniży to koszty funkcjonowania schroniska, bo trafia do nas sporo zagubionych psów.
Czipowanie polega na wprowadzeniu pod skórę na szyi lub między łopatkami czworonoga mikroprocesora wielkości ziarenka ryżu. Zabieg trwa krótko i jest prawie bezbolesny (przypomina zwykły zastrzyk), a w efekcie łatwo można potem zidentyfikować zagubionego psa. Za pomocą specjalnego urządzenia odczytuje się z mikroprocesora kod znajdujący się w bazie danych AnimalUM, w której zapisany jest adres właściciela.
– Mamy w stolicy ponad 100 tysięcy psów, z których wiele się gubi – tłumaczy powody kontynuowania akcji Arkadiusz Drewniak, p.o. zastępcy dyrektora Biura Ochrony Środowiska Urzędu m. st. Warszawy. – Uznaliśmy, że czipowanie na koszt miasta, obniży koszty utrzymania schroniska. W zeszłym roku w programie pilotażowym wszczepiono czipy 6 tys. psów. W tym roku przeznaczyliśmy na akcję 900 tys. zł, co pozwoli zaopatrzyć w mikroprocesory 20 tys. czworonogów. Rozważamy też wprowadzenie do 2011 r. obowiązku czipowania – zabieg będzie bezpłatny.
Aby w tej akcji zaczopować psa, trzeba udać się do jednej z biorących w niej udział lecznic (lista na www.um.warszawa.pl), wypełnić wniosek, przedstawić dowód tożsamości, okazać książeczkę szczepień, rodowód lub złożyć oświadczenie, że pies jest naszą własnością.

tekst i zdjęcie Konrad Piskała