Czy pies musi być wyprowadzany na smyczy i w kagańcu?

fot. esanok.pl/materiał nadesłany przez internautkę

Jedna z czytelniczek portalu Esanok.pl poruszyła sprawę poruszania się z psami w mieście. Zastanawia się, czy pies musi być wyprowadzany na smyczy i w kagańcu.

Mieszkanka Sanoka na Podkarpaciu zwróciła się do dziennikarzy portalu Esanok.pl z wątpliwościami w kwestii tego, czy pies musi być wyprowadzany na smyczy i w kagańcu.

W jeden z ostatnich weekendów spotkała mnie nieprzyjemna sytuacja. Na osiedlu Olchowce chciałam wjechać wózkiem z dwuletnią córeczką do sklepu spożywczego po lody, obok jest plac zabaw pełen dzieci. Niestety, wejście do sklepu zagrodził nam duży pies na długiej smyczy. Był bez kagańca i mimo wspomnianej smyczy swobodnie mógł dosięgnąć zarówno do drzwi sklepowych, jak i na podjazd dla wózków – relacjonuje internautka.

Czy pies musi być wyprowadzany na smyczy i w kagańcu?

Pies według mieszkanki Sanoka wyglądał nieprzyjaźnie, więc nie zdecydowała się wejść do sklepu. Po chwili wyszła z niego właścicielka zwierzaka. Mieszkanka Sanoka spytała ją, czy mogłaby zabrać psa, żeby ona mogła bezpiecznie wjechać z wózkiem do sklepu. Właścicielka psa powiedziała, że czworonóg jest łagodny i nikomu nic nie zrobi. Wywiązała się niemiła dyskusja o smyczach, kagańcach i przypadkach pogryzienia dzieci przez psy. Właścicielka w końcu skróciła smycz i kobieta z dzieckiem weszła do sklepu.

Mogła przypiąć psa w innym miejscu po prostu, ale twierdziła, że nie ma obowiązku trzymania go na smyczy, bo jest grzeczny, nie ma również obowiązku zakładania mu kagańca, do tego ofuknęła mnie, że jak mogę zwracać jej uwagę, skoro ona zna przepisy i swoje prawa, szczególnie, że ma męża policjanta – wyjaśnia reporterom Esanok.pl mieszkanka Sanoka.

Dziennikarze Esanok.pl poprosili o wyjaśnienia komendanta Straży Miejskiej Marka Przyrastasza. Powiedział on, że zasady wyprowadzania psów zostały sprecyzowane w uchwale z 19 grudnia 2017 roku w sprawie „Uchwalenia regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasta Sanoka”.

Tylko na smyczy?

Wskazano tam, że właściciele psów mają obowiązek sprawować nad nimi nadzór w miejscach publicznych w taki sposób, aby nie powodowały one zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi oraz innych zwierząt. Co to oznacza? Wyprowadzając pupila poza teren własnej posesji, właściciel ma obowiązek prowadzenia go na smyczy. Psy ras uznanych za agresywne lub mieszańce tych ras muszą być wyprowadzane w kagańcu.

Pies może biegać bez smyczy (jeśli nie należy do rasy agresywnej), ale musi wtedy mieć kaganiec. Zasady te nie dotyczą oznakowanych psów przewodników i asystujących osobom niepełnosprawnym. Również szczeniaki do 6. miesiąca nie muszą chodzić na smyczy i w kagańcu, jeśli właściciel ma dokument potwierdzający wiek pupila.

A wy, jak wyprowadzacie swoje psy? Zawsze na smyczy?

Autor: Magdalena Ciszewska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments