Czy powinieneś całować swojego psa?

fot. Thinkstock

Wielu właścicieli uwielbia przytulać i całować swoje psy. Naukowcy od dawna się jednak spierają, czy jest to bezpieczne dla zdrowia ludzi. Jakie są najnowsze zalecenia lekarzy?

Według części lekarzy weterynarii całowanie zwierząt domowych może być niebezpieczne dla zdrowia. Uważają tak m.in. dr Tonny Johnson, dr Richard Besser czy dr Marty Becker. Zdaniem tego ostatniego to, co grozi opiekunom, to choroby zębów wywołane przez bakterie. Nie są to jednak niebezpieczne dolegliwości, a raczej dokuczliwe.

Dr Marty Becker głosi, że nie należy pozwalać zwierzętom domowym na lizanie ludzi. Ale przyznaje, że ignoruje własne zalecenie – nie ogranicza swoich kontaktów z psami. Co więc robi? Dba o higienę czworonogów.

Podstawa to kontrolowanie stanu zdrowia pupila i dbanie o jego sierść czy zęby – nie obejdzie się więc bez regularnego wyczesywania okrywy włosowej i mycia psu zębów.

Całować więc, czy nie całować? Jednoznacznej odpowiedzi nie ma, ale najlepiej, jak zawsze zresztą, zachować zdrowy rozsądek. GO

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments