Czym się różnią cavalier King Charles spaniel i King Charles spaniel?

King Charles spaniela i cavaliera łączy wspólne pochodzenie. Przodkami tych ras mogły być małe, biało-czerwone spaniele z Malty lub Włoch, skrzyżowane z psami z Dalekiego Wschodu, lub też hiszpańskie psy na trufle.

King Charles spaniel był ulubieńcem angielskich królów i arystokratów. Z czasem, na skutek mariaży z mopsami i pekińczykami, zatracił swój typowy wygląd – jego kufa stała się znacznie krótsza. W latach 20. XX w. miłośnicy rasy rozpoczęli poszukiwania ocalałych psów z dłuższymi pyskami. Kilka lat później zdecydowano się zatwierdzić dwie rasy – spanielowi z krótszą kufą pozostawiono nazwę King Charles, a do nazwy odtworzonych psów w starym typie dodano słowo cavalier.
Już na pierwszy rzut oka rasy te różnią się wyglądem. Cavalier ma czaszkę prawie płaską między uszami, płytki stop, kufę o prostym grzbiecie i wysoko osadzone uszy. Głowa kinga jest dosyć duża w stosunku do wielkości psa, wypukła, o mocno zaznaczonym stopie, graniastej, wyraźnie zadartej kufie i nisko osadzonych uszach. Prawidłowym zgryzem u cavaliera jest nożycowy, u kinga – lekki przodozgryz. King jest mniejszy – waży od 3,6 do 6,3-kg, podczas gdy waga cavaliera waha się między 5,4 a 8 kg.
Obie rasy mają taką samą szatę – długą, prostą i jedwabistą (dopuszczalna jest lekka falistość, lecz nie loki). Hoduje się je w czterech rodzajach umaszczenia: blenheim (biało-rude), tricolor, czarne podpalane i ruby (rude).
Zarówno king, jak i cavalier to czworonogi łagodne w stosunku do ludzi i zwierząt, przywiązane do właściciela, wrażliwe, o umiarkowanym temperamencie. Świetnie nadają się na towarzyszy dzieci. Nie lubią samotności i jeśli nie mogą towarzyszyć panu przez cały dzień, chętnie spędzą czas z innym psem – najlepiej tej samej rasy.
Są mało hałaśliwe i nie sprawdzą się w roli stróżów. Uważa się, że kingi są ostrożniejsze w kontaktach z nieznajomymi, podczas gdy cavaliery to psy bardziej otwarte – nie jest to jednak reguła.
Ze względu na łagodność i cierpliwość doskonale spisują się w dogoterapii. Mogą też uprawiać niektóre psie sporty, np. agility czy obedience.
Obie rasy mają skłonność do wypadania rzepki, alergii, katarakty, postępującego zaniku siatkówki i dystrofii rogówki. Zdarza się wada zastawki mitralnej, dlatego u zwierząt hodowlanych zaleca się coroczne badanie serca. Charakterystyczny jest dla nich niski poziom płytek krwi, nie musi to jednak oznaczać choroby. W starszym wieku psy te mogą cierpieć na zwyrodnienia stawów. Trzeba także chronić je przed wilgocią, ponieważ łatwo się przeziębiają, i systematycznie usuwać kamień nazębny. Płytko osadzone oczy są podatne na urazy, dlatego wymagają bacznej uwagi. Kingi – z racji skróconej kufy – są wrażliwsze na upały.

Chcesz dać głos i ocenić?
Dołącz do naszego stada – zarejestruj się!
Ocena użytkowników