Dbaj o linię psa


W Wielkiej Brytanii 80 proc. weterynarzy jest zdania, że rośnie liczba psów z nadwagą. Co gorsza ich właściciele nie zdają sobie sprawy z tego, że ich pupile borykają się z tym problemem.

RSPCA – istniejące od prawie 200 lat brytyjskie stowarzyszenie przeciwko znęcaniu się nad zwierzętami – przebadało ponad 2300 właścicieli zwierząt i wyciągnęło takie oto wnioski: prawie jedna trzecia właścicieli psów sądzi, że ich zwierzaki są otyłe, odnosi się to też do ponad 50 proc. właścicieli kotów. Aż 25 proc. badanych, którzy mają zwierzaki z nadwagą, nie robi nic, by zmienić tę sytuację.
David Grant, lekarz weterynarii związany z RSPCA i znany w Wielkiej Brytanii z emitowanego przez BBC popularnonaukowego programu „Animal Hospital”, zwraca uwagę, że karmienie zwierzaków resztkami ze stołu, czekoladą, chipsami, hamburgerami oraz podawanie im zbyt dużej ilości karmy może spowodować cukrzycę, nadciśnienie, choroby skórne i wiele innych dolegliwości. Przekarmienie psa może mieć tak samo fatalne skutki jak niedożywienie. Trzeba też na przykład pamiętać, że czekolada już w niewielkich ilościach to dla naszych psów trucizna.
Brytyjscy specjaliści radzą, by jeśli lekarz stwierdzi, że pies jest otyły, przestrzegać następujących zasad: zrezygnować z podawania przysmaków z naszego stołu, podzielić dzienną porcję jedzenia na dwa, cztery posiłki, ważyć psa codziennie lub raz w tygodniu, zapewnić psu dużo ruchu, pilnować dostępu do kubłów na śmieci. (MC)