Dla każdego coś innego, czyli jak zajmować się psem… leniem - Psy.pl - mamy nosa!

Dla każdego coś innego, czyli jak zajmować się psem… leniem

Nie każdym psem należy zajmować się tak samo. Podobnie jak ludzie, psy także różnią się między sobą temperamentem. Jak opiekować się kanapowym leniem, a jaką zabawą zainteresować psa ze sportowym zacięciem?

Leń…

uwielbia spać i jeść. Da się wytarmosić i będzie najbardziej przymilnym psem świata, jeśli tylko nie będziesz od niego wymagać aktywności fizycznej. A najlepiej niczego, bo najważniejszy jest dla niego święty spokój.

W wypadku lenia nie obejdzie się bez codziennego, aktywnego spaceru. I nie chodzi tu o szybkie wyjście na siku, tylko o spacer w pełnym tego słowa znaczeniu – minimum godzinny, z małą sesją szkoleniową, zabawą z innymi psami. Musisz się zmobilizować (tak, właśnie ty) i każdego dnia (czy deszcz, czy śnieg) ściągnąć lenia z kanapy i udać się na przechadzkę. Gdy stanie się to rutyną, wszystkim będzie łatwiej.

Być może się zdziwisz, ale nawet w największym leniu może drzemać sportowy duch. Daj mu się tylko rozwinąć! Nienawidzi biegać? W porządku, zobacz, jak się zachowa na długiej pieszej wycieczce. Nie jest fanem frisbee? OK, a co powie na tor agility? A może w ogóle aktywność fizyczna nie jest jego mocną stroną? Spróbujcie pobawić się w takim razie w rally-o!

Zachowaj ostrożność, jeśli masz psa ze skróconą kufą (buldoga angielskiego albo mopsa) lub z dużą nadwagą. Nie wyciągaj takiego zwierzaka na dwór w gorące dni (wybierz wtedy wieczór lub wczesny ranek) i wszelki wysiłek fizyczny dawkuj stopniowo. Jeśli masz wątpliwości, poradź się lekarza weterynarii.

W innym wypadku weź się w garść i razem zacznijcie się ruszać! Często okazuje się, że jaki pies, taki pan, więc leniwy pies oznacza nie mniej leniwego pana… Żadnemu z was ruch na świeżym powietrzu na pewno nie zaszkodzi. 

 

> Dla każdego coś innego, czyli jak zajmować się psem… samotnikiem

> Dla każdego coś innego, czyli jak zajmować się psem… bystrzakiem <

> Dla każdego coś innego, czyli zajmować się psem… z ADHD <

Chcesz dać głos i ocenić?
Dołącz do naszego stada – zarejestruj się!
Ocena użytkowników

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Zaloguj się do swojego konta lub skomentuj anonimowo. Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *