Dla okupu


Plaga kradzieży psów to nie tylko polski problem. W Wielkiej Brytanii w ciągu dwóch ostatnich lat liczba kradzieży zwiększyła się 10-krotnie. Według organizacji ekologicznych każdego miesiąca na Wyspach ginie 250 psów!

Najgorsze regiony to hrabstwa Kent, Surrey i Sussex, okolice Leeds, Nottingham i Doncaster. Więcej kradzieży zdarza się ostatnio także w Londynie.

Według Jane Hayes z organizacji DogLost najczęściej giną staffordshire bull terriery. Większość złodziei liczy na nagrodę (okup) za zwrot zwierzęcia. Według statystyk średnia wysokość nagrody jaką są gotowi dać brytyjscy właściciele za swojego pupila to 450 funtów (choć bywa, że jest to nawet 700 funtów). Zdarzają się jednak też złodzeje, którzy kradną by szybko swój łup sprzedać – za 30 czy 50 funtów.

Obrońcy zwierząt z organizacji RSPCA, The Kennel Club, The Dogs’ Trust i DogLost planują zorganizować jesienią specjalną konferencję poświeconą problemowi, a także lobbować wśród polityków by uznać kradzieże psów za specyficzne przestępstwo kryminalne. Miłośnicy zwierząt mogą liczyć na pomoc kompanii ubezpieczeniowych, które już teraz wypłacają ok. 40 tys. funtów odszkodowań rocznie, chociaż zaledwie co ósmy pies w Wielkiej Brytanii jest ubezpieczony.