Dlaczego pies zjada to, co zwymiotował?

Lekarz weterynarii wyjaśnia dlaczego zdarza się, że pies zjada zwrócony pokarm. Wymioty mogą być rzekome albo prawdziwe. W wypadku wymiotów rzekomych pokarm nieprawidłowo przemieszcza się w przełyku zwierzęcia, a poza tym występuje dysfunkcja wpustu żołądka.

Dochodzi wtedy do ulewania pokarmu chwilę po przełknięciu. Właściciel ma wrażenie, że pies wymiotuje, lecz w rzeczywistości zwrócony pokarm nie jest nawet nadtrawiony i nie ma specyficznego zapachu soków żołądkowych, zawiera natomiast dużo spienionej śliny.

Pies zjada zwrócony pokarm, bo…

Ulewanie zdarza się przy achalazji przełyku, jego uchyłkach i przepuklinach, niedrożnościach, zapaleniach przełyku i gardła. Rzadziej towarzyszy zapaleniu tchawicy i oskrzeli, powiększeniu tarczycy lub węzłów chłonnych śródpiersiowych czy przetrwałemu przewodowi Bottala.

Pies często zjada zwrócony pokarm, bo jest po prostu głodny. Wymioty prawdziwe mogą z kolei towarzyszyć przejedzeniu. Zaobserwować je można też u suk karmiących szczeniaki, które wymiotując, „podają” wstępnie strawiony pokarm potomstwu.

Przyczyny wymiotów

Żeby lekarz weterynarii mógł stwierdzić, jakie są przyczyny wymiotów, trzeba powiedzieć mu o ich częstotliwości, kolorze, zapachu, konsystencji. Warto też wskazać, czy wymioty występują wkrótce po posiłku, czy nie ma to znaczenia.

Niekiedy konieczne jest wykonanie badania RTG wraz z kontrastem, który pokazuje, jak przemieszcza się pokarm w przełyku, żołądku i jelitach. Badanie trwa kilka godzin. Konieczna bywa też gastroskopia wykonywana w znieczuleniu ogólnym.

Autor: Artur Dobrzyński