Dlaczego pies zjada to, co zwymiotował?


Często właściciele widzą, jak ich pies zjada zwrócony chwilę wcześniej pokarm. Dlaczego to robi?

Lekarz weterynarii wyjaśnia dlaczego zdarza się, że pies zjada zwrócony pokarm. Wymioty mogą być rzekome albo prawdziwe. W wypadku wymiotów rzekomych pokarm nieprawidłowo przemieszcza się w przełyku zwierzęcia, a poza tym występuje dysfunkcja wpustu żołądka.

Dochodzi wtedy do ulewania pokarmu chwilę po przełknięciu. Właściciel ma wrażenie, że pies wymiotuje, lecz w rzeczywistości zwrócony pokarm nie jest nawet nadtrawiony i nie ma specyficznego zapachu soków żołądkowych, zawiera natomiast dużo spienionej śliny.

Pies zjada zwrócony pokarm, bo…

Ulewanie zdarza się przy achalazji przełyku, jego uchyłkach i przepuklinach, niedrożnościach, zapaleniach przełyku i gardła. Rzadziej towarzyszy zapaleniu tchawicy i oskrzeli, powiększeniu tarczycy lub węzłów chłonnych śródpiersiowych czy przetrwałemu przewodowi Bottala.

Pies często zjada zwrócony pokarm, bo jest po prostu głodny. Wymioty prawdziwe mogą z kolei towarzyszyć przejedzeniu. Zaobserwować je można też u suk karmiących szczeniaki, które wymiotując, „podają” wstępnie strawiony pokarm potomstwu.

Przyczyny wymiotów

Żeby lekarz weterynarii mógł stwierdzić, jakie są przyczyny wymiotów, trzeba powiedzieć mu o ich częstotliwości, kolorze, zapachu, konsystencji. Warto też wskazać, czy wymioty występują wkrótce po posiłku, czy nie ma to znaczenia.

Niekiedy konieczne jest wykonanie badania RTG wraz z kontrastem, który pokazuje, jak przemieszcza się pokarm w przełyku, żołądku i jelitach. Badanie trwa kilka godzin. Konieczna bywa też gastroskopia wykonywana w znieczuleniu ogólnym.

Autor: Artur Dobrzyński
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments