Dlaczego psy jedzą trawę? Poznaj powód dziwnego zwyczaju psów!


Chęć zwymiotowania, niedobory żywieniowe, robaki czy po prostu dziwne upodobanie? Wyjaśniamy, dlaczego nasze psy jedzą trawę!

Pies jedzący trawę to dość zastanawiający, choć częsty widok. Wszak skubanie zieleniny z trawnika nie do końca pasuje do mięsożernej natury psa… Nic więc dziwnego, że wokół tego dziwnego zachowania domowych czworonogów powstało bardzo dużo mitów. Jaki jest prawdziwy powód, dla którego psy jedzą trawę? I czy takie zachowanie zwierzaka powinno nas martwić?

Dlaczego psy jedzą trawę?

Przyjęło się mówić, że psy jedzą trawę, by zwrócić uwierającą zawartość żołądka przy pomocy drażniących liści. Jednak dokładne badania nad tym zachowaniem psów pokazują, że zaledwie 8% jedzących źdźbła trawy czworonogów później wymiotuje. Ciężko też stwierdzić, czy pies wgryza się w zieleninę faktycznie chcąc wywołać wymioty, czy raczej czując drażniące działanie podchodzącego już do gardła kwasu żołądkowego. Również teoria głosząca, że skubanie trawnika miałoby pomóc psu uzupełnić niedobory pokarmowe nie wydaje się do końca prawdziwa. To zachowanie występuje bowiem zarówno u zwierzaków żywionych karmami z wyższej półki, jak i u psów na diecie BARF czy domowej. Robią to także psy, które są regularnie odrobaczane przez opiekunów. Jaki jest więc prawdziwy powód takiego zachowania?

psy jedzą trawę
fot. Shutterstock

Psy jedzą trawę, bo…

…po prostu lubią jej smak! Każdy opiekun czworonoga wie, że gusta kulinarne naszych pupili bywają bardzo dziwne. Nieraz wręcz są obrzydliwe. Odchody znalezione w krzakach, spleśniały chleb, wyciekający płyn ze śmieci – wszystko to ma dla psów niewątpliwe walory smakowe i zapachowe. Tak samo jest z trawą. Większość domowych czworonogów uważnie wybiera rośliny z trawnika i wyraźnie gustuje tylko w niektórych źdźbłach i listkach. Furorę wśród naszych pupili robi z pewnością młoda, wiosenna trawka, którą psiaki potrafią zapamiętale skubać nawet przez kilkanaście minut… Zupełnie jakby stęskniły się za jej smakiem! Oczywiście młode liście zawierają wiele przydatnych psu witamin i błonnika – nie wiadomo tylko, czy psiaki zdają sobie z tego sprawę.

Nagłe zainteresowanie trawą to także jeden z elementów psiej komunikacji. Skubanie trawnika możemy zaobserwować często w sytuacji, gdy na drodze naszego psa staje inny, nieznany mu czworonóg. Nasz niezdecydowany psiak może wtedy przystanąć, zacząć intensywnie węszyć czy właśnie skubać trawę, by rozładować napięcie związane z tym spotkaniem i dać sobie chwilę do namysłu. Jedzenie trawy może być także objawem stresu w innych sytuacjach, a nawet stać się obsesją. Dlatego jeśli nasz zwierzak na każdym spacerze zachowuje się jak kosiarka i nic innego go nie interesuje, powinniśmy zastanowić się nad jego samopoczuciem i skontaktować się z psim behawiorystą. Obsesyjne jedzenie trawy może być też objawem zaburzeń żołądkowo-jelitowych – szczególnie gdy zachowaniu temu towarzyszą inne objawy, takie jak apatia, ból brzucha, biegunka czy zaparcia. W takim wypadku wizyta u weterynarza będzie koniecznością!

Czy powinniśmy reagować, gdy psy jedzą trawę?

O ile samo jedzenie trawy nie jest szkodliwe dla psów, to skubanie miejskiego trawnika może być niebezpiecznie. Chemia używana do oprysków przeciw insektom czy środki chwastobójcze są wyjątkową trucizną, a zjedzenie nawet niewielkiej ilości takich substancji nieuchronnie prowadzi do silnego zatrucia. Dlatego musimy koniecznie zwracać uwagę na miejsce, które nasz czworonóg wybiera na skubanie zieleniny. Jeśli jednak mamy całkowitą pewność, że jedzona przez psiaka trawa jest czysta (na przykład na polach czy w lesie), nic nie stoi na przeszkodzie, by na chwilę zatrzymać się i pozwolić zwierzakowi rozkoszować się smakiem soczystych ździebeł.

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments