Do Berlina z kagańcem


Obowiązujący od 1 stycznia przepis, zgodnie z którym wszystkie psy (nawet rasy miniaturowe) podróżujące komunikacją publiczną na terenie Berlina i Brandenburgii muszą posiadać kaganiec, podzielił niemiecką opinię publiczną.

O przepisie berlińczycy dowiedzieli się zaledwie kilka dni przed jego wejściem w życie. – Wiele osób nie zdążyło kupić kagańca, bo w sklepach ich brakowało – mówi Herbert Simiot z berlińsko-brandenburskiego oddziału Niemieckiego Związku Kynologicznego (VDH). I dodaje, że dla mopsów, maltańczyków, bokserów angielskich oraz dla bardzo małych psów kagańce po prostu nie istnieją. – Prowadzimy rozmowy z władzami Berlina na temat zmiany tych przepisów – zaznacza Simiot.

Jeszcze do niedawna w kagańcach musiały podróżować jedynie duże oraz agresywne psy. Przedstawicieli mniejszych ras można było przewozić w specjalnych pojemnikach lub otwartych torbach. Od początku tego roku małe psy mogą być transportowane jedynie w zamkniętym pojemniku (wówczas nie płacimy za przejazd zwierzaka) lub w kagańcu (po wykupieniu zniżkowego biletu).

Przepisy zmieniono na wniosek jednego z przewoźników publicznych w Brandenburgii. – Nawet małe psy podróżujące publicznymi środkami transportu mogą reagować agresywnie w sytuacji stresowej – argumentuje Elke Krokowski, rzeczniczka prasowa spółki VBB zrzeszającej regionalnych przewoźników transportu publicznego. Krokowski zaznacza, że nowe przepisy nie narzucają kar pieniężnych na właścicieli psów bez kagańca. Kontrolerzy i kierowcy autobusów mogą sami decydować, czy będą egzekwować założenie kagańca, czy też wyproszą podróżnego z pojazdu.

Większość mieszkańców Berlina i Brandenburgii uznaje przepis za bezsensowny. Według ankiety internetowej berlińskiego dziennika „Der Tagesspiegel” przeciw kagańcom wypowiedziało się 56 procent badanych, za było 44 procent respondentów. Podobnie uważają władze innych niemieckich metropolii. Według doniesień prasowych żadne inne niemieckie miasto nie ma zamiaru naśladować berlińskich przepisów.

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments