Dom czy wygnanie?


Jak przyzwyczaić psa do budy

Kupując naszemu ulubieńcowi piękną i kosztowną budę, spodziewamy się, że sprawimy mu ogromną radość. I wielkie jest nasze zdziwienie, gdy widzimy, że omija ją z daleka. Często powtarzane próby zachęcenia psa do wejścia do budy zazwyczaj kończą się wywołaniem jeszcze większej niechęci.

Taki problem mają przeważnie psy, które w wieku szczenięcym przebywały w domu. Nie rozumieją potem, dlaczego nagle każemy im zamieszkać z dala od nas. Lepiej więc od początku trzymać psa w takich warunkach, w jakich przyjdzie mu spędzić całe życie. Oczywiście tylko niektóre rasy nadają się do trzymania w budzie przez cały rok. Należą do nich m.in. owczarek podhalański, kaukaski, południowo-rosyjski, środkowoazjatycki, alaskan mamalute i husky.

Bez porównania łatwiej się uczą mieszkać w budzie psy, które od początku mogą obserwować inne czworonogi żyjące w takich warunkach. Wówczas najczęściej same chętnie uznają ją za swój dom. Jeśli nasz pies nie ma z kogo brać dobrego przykładu, pozostaje tylko powoli go przyzwyczajać do przebywania w niej. Nie wolno stosować przymusu, należy cierpliwie wkładać do budy pokarm oraz zabawki i w ten sposób zachęcać psa do wejścia. Budę wyścielmy też na początek posłaniem, na którym dotychczas spał nasz pies. Pamiętajmy jednak, że gdy zrobi się deszczowo, trzeba zmienić tekstylne posłanie, które natychmiast nasiąknie wilgocią, na siano. Aby pies polubił budę, musi być ustawiona w miejscu, z którego może on obserwować posesję – szczególnie to, co się dzieje za płotem i przy wejściu do domu.