Ekologiczne święto

Dziś przypada Dzień Ziemi – ekologiczne święto naszej planety. Obchody zaplanowane są na weekend. Już teraz jednak wiemy, że tegorocznym Człowiekiem Roku Polskiej Ekologii została nagrodzona Mira Stanisławska-Meysztowicz z Fundacji Nasza Ziemia, inicjatorka akcji "Sprzątanie Świata".

Największa impreza z okazji Dnia Ziemi odbędzie się w niedzielę na Polach Mokotowskich w Warszawie. Podczas festynu odbędą się koncerty regionalnych zespołów muzycznych. Atrakcją ma być też „Stół Darów Ziemi” – prezentacja regionalnych potraw, m.in. tradycyjnie wypiekanego chleba, miodów z ekologicznie czystych regionów czy piwa jałowcowego. Jak co roku w trakcie festynu będzie można zamienić odpady na rośliny. Za 5 kg makulatury lub 10 opakowań szklanych będzie można dostać sadzonkę drzewa, a za 25 zużytych baterii – krzew róży.

Swoje stoiska przygotują organizacje działąjace na rzecz ochrony środowiska: instytucje państwowe, parki narodowe, instytuty naukowe, wyższe uczelnie, organizacje pozarządowe i muzea.

Idea Dnia Ziemi zrodziła się w Stanach Zjednoczonych – obchodzono go tam po raz pierwszy 22 kwietnia 1970 r. W Polsce Dzień Ziemi organizowany jest od 1991 r.