Czy można żywić psa surowym mięsem i karmą?


Karmię psa pięć razy dziennie specjalną karmą dla szczeniąt rasy Golden retriever. Czy mogę podawać mu suchą karmę cztery razy dziennie, a jako piąty posiłek podać mięso ? Nie zaszkodzę mu w ten sposób ?

Żywienie w ten sposób młodego, rosnącego psa może przyczynić się do niedoborów ważnych składników pokarmowych i w efekcie odbić się poważnie na zdrowiu psiaka. Do czasu zakończenia wzrostu przez pupila najlepiej nie stosować takich połączeń i zadbać, by pies dostawał pełnowartościowy pokarm, który spełnia jego wymagania żywieniowe.

Mięso, w szczególności chude, nie zawiera wystarczającej ilości potrzebnych psu składników. Zmniejszając dzienną ilość karmy psiaka na rzecz mięsa pozbawiamy jego dietę ważnych związków. O ile taka zamiana nie będzie zbyt szkodliwa dla dorosłego, zdrowego psa, to w przypadku szczeniąt może nieść za sobą konsekwencje zdrowotne. Surowe mięso może być w późniejszym okresie życia psa stosowane jako dodatek do codziennej porcji jedzenia, jednak wciąż nie powinno zastępować całego posiłku.

Jeśli chcesz karmić psa surowym mięsem, możesz całkowicie przestawić go na dietę BARF. W tej metodzie żywienia nie podaje się jednak wyłącznie surowego mięsa! Posiłki suplementowane są różnymi dodatkami, by zapewnić psu całą gamę mikro- i makroskładników. Nie zalecam jednak karmienia BARF-em szczeniaka, gdyż prawidłowe komponowanie posiłków dla rosnącego organizmu jest wyjątkowo trudne. BARF może być z powodzeniem stosowany u psów dorosłych – również tych, które od urodzenia karmione były suchą lub mokrą karmą.

Autor: Redakcja Portalu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments