Europejska konkurencja


Prawie 170 zespołów z siedmiu krajów wzięło udział w tegorocznych IV Mistrzostwach Europy w Dog Frisbee. Zawody rozegrano 17 i 18 września br. w niemieckim Neuss. Mistrzem Europy w kategorii freestyle został Niemiec Marcus Wolff z psem Cato (owczarek belgijski malinois).

Uczestnicy startowali w sześciu klasach: szczeniąt, młodych psów, początkujących, weteranów, klasie dziecięcej oraz najwyższej – otwartej. Zawodnicy mogli się zmierzyć w trzech dyscyplinach: mini-distance, long-distance i freestyle.
W mistrzostwach uczestniczyła także sześcioosobowa reprezentacja Polski.

– W Polsce to stosunkowo nieznany rodzaj sportu. Trenujemy zaledwie od sześciu miesięcy – powiedział Dariusz Radomski z Disc Busters z Warszawy. – Nieźle nam jednak poszło, zakwalifikowaliśmy się do finałów, choć nie wystarczyło jeszcze tym razem na medalowe pozycje.

Tegorocznym mistrzem Europy w kategorii Freestyle został Niemiec Marcus Wolff z psem Cato (rasy malinois), zajmując jednocześnie drugie miejsce w zespole z Crazy (malinois). Niespodzianką było pobicie dotychczasowych rekordów Europy w long-distance. Niemka Sabrina Koch z golden retrieverem Janą osiągnęła wynik 60,20 metrów, zostając mistrzem kobiet w tej kategorii. Podobnie Ralph Grieblinger (Niemcy) z psem X-Ray, którzy osiągnęli 72,20 metrów. Wszyscy tegoroczni mistrzowie należą do grupy „Crazy flyn dogs” z Mülheim nad Ruhrą.

– Miałem nadzieję, że wygramy, bo przygotowaliśmy się dobrze do tych zawodów – przyznał Marcus Wolff, dodając, że psie frisbee przeżywa w Niemczech prawdziwy boom. – Jeszcze do niedawna w mistrzostwach brało udział zaledwie 40-50 zespołów. Teraz jest ich czterokrotnie więcej. (Kad)