Fiskus lubi psy


Masz psa i mieszkasz w Dębicy? Jeśli nie zapłaciłeś podatku – uważaj! Lada chwila do Twoich drzwi może zapukać inkasent podatkowy.

Jak informuje „Gazeta Wyborcza” władze Dębicy zatrudniły poborcę podatkowego, który odwiedza mieszkania i sprawdza, kto ma psa. Skąd ten pomysł? Oczywiście z powodu niskiej ściągalności podatku od posiadania psa. W ub. roku wynosiła ona zaledwie ok. 50 proc., a miasto z tytułu podatku uzyskało 9 tys. zł. Teraz miejscy urzędnicy liczą na podwojenie tej kwoty.

W Dębicy, od tego roku, podatek za posiadanie psa wynosi 34 zł (23 zł dla mieszkańców domów jednorodzinnych). W ubiegłym roku było o 10 zł taniej. Podwyżka ma zrekompensować wysokie koszty sprzątania psich odchodów a także… zniechęcić właścicieli do trzymania wielu psów.- W blokach ludzie trzymają po kilka psów, nierzadko są to rasy niebezpieczne. Być może wyższy podatek sprawi, że właściciel ograniczy się do jednego czworonoga – mówi Józef Sieradzki, sekretarz Urzędu Miasta w Dębicy. Nie wskazuje jednak, co właściciele mieliby z tymi psami zrobić…

Urzędnicy z Dębicy straszą, że osobami, które nadal będą odmawiały zapłacenia podatku, zainteresują Urząd Skarbowy, który zajmie się egzekucją miejskich należności.