Gdy brak weterynarza - Psy.pl

Gdy brak weterynarza

Jeśli pies zachoruje nagle z dala od weterynarza, możemy spróbować mu pomóc lekami dla ludzi

W przypadku choroby psa trudno się obejść bez pomocy – choćby tylko konsultacji telefonicznej – weterynarza. Jeśli jednak jesteśmy miłośnikami natury, a jedyny weterynarz w najbliższej wsi ma właśnie urlop, możemy wspomóc naszego podopiecznego niektórymi lekami przeznaczonymi dla ludzi.

W przypadku przeziębienia możemy podać psu np. rutinoscorbin, który wzmacnia ściany naczyń włosowatych i zwiększa odporność na zakażenia. Jeśli pupil cierpi z powodu kaszlu, podajmy mu flegaminę. W przypadkach zatruć i niedyspozycji pokarmowych możemy doraźnie pomóc psu, podając węgiel lekarski, trilac i smectę. Gdy nasz podopieczny cierpi na skutek stanu zapalnego, alergii lub ukąszeń przez owady, podajmy mu preparaty wapnia, np. calcium w syropie.

Natomiast wszelkie stłuczenia czy zwichnięcia możemy załagodzić, stosując na to miejsce altacet czy voltaren w żelu. Gdy powodem złego samopoczucia czworonoga jest zapalenie zatok okołoodbytowych, zanim dotrzemy do lekarza, zaaplikujmy mu czopki hemorectal, które zmniejszą stan zapalny, świąd i bolesność. Jeśli widzimy, że pies ma kłopoty z układem moczowym, zanim zostanie podjęte leczenie, nie zaszkodzi podać mu urosept.
Skaleczenia i otarcia możemy zdezynfekować roztworem rivanolu lub wodą utlenioną, a w razie oparzenia zastosujmy solcoseryl w żelu, decubitol lub gojącą maść witaminową. Dawki wszystkich tych leków należy ustalić z lekarzem weterynarii.

Mogą zaszkodzić zwierzętom

Kotom – polopiryna
Wyjątkowo wrażliwe na preparaty zawierające kwas acetylosalicylowy są koty. Przy niewielkich stężeniach na skutek podrażnienia błony śluzowej żołądka początkowe objawy mogą przypominać niedyspozycję pokarmową. Przy nieco wyższych stężeniach objawy nasilają się, aż do kompletnych objawów choroby wrzodowej.

Dalsze podawanie leku może doprowadzić do znacznej niewydolności nerek i do stłuszczenia wątroby. Leków zawierających kwas acetylosalicylowy nie powinno się stosować w ostatnich dniach ciąży zwierząt, gdyż mogą one opóźniać akcję porodową. Wykazano, że podawanie ich w okresie ciąży może doprowadzić do uszkodzenia płodów zwierząt. Nie należy też zażywać tych leków przynajmniej na tydzień przed planowanymi zabiegami chirurgicznymi, gdyż mogą wystąpić zaburzenia krzepliwości krwi.

Z kolei kotom cierpiących na astmę nie wolno podawać ibuprofenu, naproxenu i piroxicamu.

Jamnikom – butapirazol
To lek drażniący błonę śluzową przewodu pokarmowego, co może doprowadzić do jego owrzodzeń. Zawarty w nim fenylobutazon jest szczególnie niebezpieczny dla jamników. W efekcie przedawkowania leku zaobserwowano u nich objawy cukrzycowe, neurologiczne, drgawki, a nawet śpiączkę.

Starszym zwierzętom – paracetamol
W dużych dawkach paracetamol może wywołać hipoglikemię, a nawet martwicę wątroby, czego następstwem bywa śpiączka, a w skrajnych przypadkach – zgon zwierzęcia. W przypadku psów i kotów obserwuje się podwyższenie działania toksycznego tego leku w połączeniu z kwasem acetylosalicylowym. Dochodzi wtedy do poważnego uszkodzenia wątroby i nerek.

Zwierzętom z chwiejnym układem krążenia – pyralginum
Zawarty w tym leku metamizol często powoduje zatrzymanie wody i sodu w organizmie zwierzęcia, prowadząc do obrzęków zastoinowych. Pojawiły się także doniesienia o uszkadzaniu

Chcesz dać głos i ocenić?
Dołącz do naszego stada – zarejestruj się!
Ocena użytkowników

Dodaj komentarz

Zaloguj się do swojego konta lub skomentuj anonimowo. Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *