Gdy liczą się minuty

fot. Shutterstock

Jakie mogą być przyczyny błyskawicznego pogorszenia się stanu zdrowia psa? Co powinien wtedy zrobić jego właściciel? Kiedy pies ma szanse przeżyć?

Wprawdzie każda choroba nieco skraca życie, ale jest kilka takich, które bezpośrednio i natychmiastowo temu życiu zagrażają. Wtedy liczy się każda godzina i nie można czekać do otwarcia najbliższej lecznicy. Tylko niezwłoczne działanie może uratować naszego ukochanego czworonoga. Co zatem stanowi największe zagrożenie?

Uwaga: trutka
Jednym z najczęstszych powodów nagłej śmierci psa jest zatrucie wskutek zjedzenia trutki na gryzonie. Jeśli do tego doszło, zwierzak jest bardzo osłabiony, ma blade spojówki i śluzówki, chwiejny chód, ślinotok, krwiste podskórne wybroczyny, duszności, obrzęk łap, krwiomocz. Na ostatnim etapie następuje utrata przytomności i śpiączka.

Jeśli widzieliśmy, że pies zjada trutkę, ale nie zdążyliśmy na to zareagować, powinniśmy się starać wywołać u niego wymioty. Można to osiągnąć, wlewając mu do pyska roztwór wody z solą lub z musztardą, wodę utlenioną albo sok z kiszonej kapusty. Następnie bezzwłocznie zabieramy psa do gabinetu weterynaryjnego, ponieważ może być konieczne płukanie żołądka, podanie leków przeciwwstrząsowych oraz wykonanie tzw. forsownej diurezy polegającej na jednoczesnym podawaniu kroplówek i leków moczopędnych. Wszystko to ma na celu jak najszybsze pozbycie się trutki z organizmu. Trzeba też będzie podać dużą dawkę witaminy K.

Groźny skręt
Przyczyną gwałtownych i grożących śmiercią kłopotów zdrowotnych jest też skręt żołądka. Najbardziej narażone są na niego psy dużych i olbrzymich ras o głębokiej klatce piersiowej. Sprzyja mu atonia żołądka, rozluźnienie jego więzadeł i dysfunkcja odźwiernika a także przepełnienie żołądka jedzeniem.

Do skrętu żołądka częściej dochodzi w ciepłych niż w zimnych porach roku. Pokarm pozostawiony w misce łatwiej fermentuje i zjedzenie go w takiej postaci może się przyczynić do tragedii. Główny objaw to tzw. ostry brzuch, który jest powiększony, twardy i boli przy dotykaniu. Poza tym pies jest niespokojny, ma ślinotok i bezskutecznie próbuje zwymiotować.

Jego stan błyskawicznie się pogarsza wskutek zastoju krwi w ściankach żołądka, wzmożonego wchłaniania substancji toksycznych z tego organu, rozszerzenia naczyń krwionośnych w jamie brzusznej, a co za tym idzie – niewystarczającego dopływu krwi do serca.

Konieczna jest niezwłoczna pomoc lekarska i zgłębnikowanie żołądka. Jeśli nie daje się wprowadzić zgłębnika do żołądka, jest prawie pewne, że przyczyna tkwi właśnie w jego skręcie i potrzebna jest natychmiastowa operacja – tylko ona może uratować życie naszemu ulubieńcowi. Niestety, gdy pies mieszka na zewnątrz, pomoc często przychodzi za późno…

Gwałtowna reakcja alergiczna
Nagłą śmierć psa może spowodować także anafilaksja. Mówimy o niej wówczas, gdy wiele narządów ulega dysfunkcji wskutek podania środka, na który zwierzę jest uczulone. Prowadzi to do ostrej niewydolności oddechowo-krążeniowej, czyli wstrząsu anafilaktycznego.

Zdarza się, że właściciel przychodzi z psem do lecznicy „tylko na szczepienie”. Podczas podawania zastrzyku lub chwilę później pies traci przytomność, następuje zatrzymanie oddechu i pracy serca. Tak błyskawicznie przebiega właśnie wstrząs anafilaktyczny i konieczna jest wówczas natychmiastowa reanimacja. Trzeba podać adrenalinę, środki rozszerzające oskrzela, kortykosterydy, preparaty nasercowe i płyny infuzyjne.

Do wstrząsu anafilaktycznego może dojść po przyjęciu niektórych antybiotyków, gamma-globulin, wskutek użądleń owadów błonkoskrzydłych, a nawet po zjedzeniu niektórych pokarmów. Zaliczają się do nich m.in. nasiona zbóż, skorupiaki, jajka, ryby, orzeszki ziemne, orzechy, soja, mleko krowie i ziarno sezamowe.

Co zagraża życiu szczeniaka?
Również szczeniak może nieoczekiwanie nas opuścić – bez szczególnych objawów zapowiadających taki obrót sprawy. U osesków zdarza się to w następstwie np. wady wrodzonej czy niedotlenienia po przedwczesnym porodzie, gdy zwierzątko ma niedorozwój płuc. Zabójcze mogą się okazać zbyt niska temperatura i niski poziom glukozy. Także odwodnienie, spowodowane zbyt małą ilością pokarmu, biegunką, gorączką, a nawet suchością powietrza jest dla szczeniaka bardzo groźne. Zagraża mu również zespół krwotoczności osesków – rezultat niedoboru witaminy K u ciężarnych suk. Wyro­kiem na malucha jest z reguły zakażenie herpeswirusem – tzw. zespół zamieralności szczeniąt. Trujące może się okazać nawet mleko matki, gdy przenikną do niego toksyny powstałe w wyniku poporodowego zapalenia macicy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments