Gdy się zwierzak rodzi... - Psy.pl - mamy nosa!

Gdy się zwierzak rodzi…

W świecie zwierząt cud narodzin ma różne oblicza. U delfinów ciąża trwa tyle samo co u ludzi. Chomiczka oczekuje potomstwa przez kilkanaście dni, słonica prawie przez dwa lata

Pawiany na powicie małych szczególnie upodobały sobie okres od października do grudnia. Pani pawian skacze w ciąży przez 170 dni. Po urodzeniu małych (najczęściej jednego lub dwóch) najpierw nosi je przy piersi, a następnie na grzbiecie. Młode pawianki karmi do 8 miesiąca życia.
Inna małpa – orangutan – jest brzemienna przez 255-275 dni. Kiedy przyjdzie jej czas, powije jednego noworodka. Będzie się nim później długo opiekować (w ogrodach zoologicznych nawet do 6 lat).

Szczenięta i kocięta
Dobrze nam znany pies domowy, bez względu na rasę (a jest ich ponad 300!), aby się oszczenić musi poczekać około 58-63 dni. Może się rozmnażać 2 razy w roku, wydając za każdym razem na świat od 4 do 8 szczeniąt. Ta pierwsza liczba cechuje mniejsze rasy, druga – większe. Najmniejszy psina waży nieco ponad pół kilograma i mierzy ok. 18 centymetrów, największy przy wadze 70 kilogramów osiąga wzrost do 110 centymetrów.
Domowa kotka jest brzemienna przez ok. 2 miesiące, ale matką może zostać dwa lub trzy razy w roku. Rodzi od 3 do 8 kociąt, którymi opiekuje się bardzo troskliwie, stąd zapewne powiedzenie „kocia mama”. Przychodzące na świat maluchy świat zobaczą dopiero po 10-ciu dniach od momentu narodzin. Dorosną i staną się dojrzałe po upływie od 6 do 10 miesięcy.

Koci kuzyni
Żona największego z kocich drapieżników – tygrysica chodzi w ciąży ok. 100 dni. Później urodzi 2 albo 3 małe tygrysiątka. Równie opiekuńcza jak kotka swoim potomstwem będzie się zajmować aż przez 3 następne lata (dorosłość osiągną po 5 latach). Nie można tego powiedzieć o jej mężu tygrysie, nie wykazującym zupełnie zainteresowania swoimi dziećmi.
Kuzynka tygrysicy – lamparcica na swoje małe (dwójkę lub trójkę) musi poczekać od 90 do 95 dni. Będą ślepe, ale gdy tylko osiągną wymiary domowego kota, żwawo wyruszą z matką na łowy.
Inna przedstawicielka rodziny kotów – lwica jest brzemienna przez 102-105 dni. Nosi wtedy w swoim brzuchu od 1 do 6 lwiątek. Te małe niezdary zaczną samodzielnie chodzić dopiero po upływie 2 miesięcy. Przez pół roku będą się odżywiać wyłącznie mlekiem matki. Lwica w ciągu swojego życia może wydać na świat 30-40 dzieci.

Płodny jak królik
Czy królik rzeczywiście jest tak płodny jak o nim mówią? Okazuje się, że tak – królica kica w ciąży od 28 do 33 dni i wydaje na świat w kilku miotach rocznie od 3 do 10 małych. Osobniki te osiągają dojrzałość płciową już w wieku 4 miesięcy.
Myszka polna rozmnaża się od wiosny do jesieni i jest wyjątkowo płodna. Ten mały gryzoń będzie ciężarny przez 23-26 dni. Rocznie wyda na świat od 2 do 4 miotów, a w każdym z nich będzie od 3 do 8 malutkich myszek.
Jeszcze więcej potomstwa doczeka się w ciągu roku para szczurów wędrownych. Po trwającej od 22 do 24 dni ciąży szczurzyca wyda na świat średnio 7 młodych. W ciągu roku może to powtórzyć jeszcze 3 razy. Szczurki otworzą swe kaprawe i ślepe oczka dopiero po 2 tygodniach życia, ale za to wyjątkowo szybko zainteresują się płcią przeciwną. Gotowe do rozrodu będą już w wieku 3 miesięcy. Bardzo krótko, bo zaledwie 16 dni, trwa ciąża u chomika syryjskiego. Urodzi od 6 do 12 młodych. Jako ciekawostkę podam, że wszystkie chomiki, jakie są hodowane w domach na całym świecie, pochodzą od jednej chomiczej pary, która została schwytana w okolicach Aleppo w Syrii w 1930 r.

Długodystansowcy
U słonicy ciąża trwa blisko dwa lata, bo od 607 do 641 dni. Gdy czas ten już minie, wyda na świat niemowlę o wadze… 90 kg i wysokości jednego metra, co jest niczym w porównaniu z jej 4- lub 5-tonową wagą. Pani słoń mogą się również przytrafić bliźnięta.
Nieco krócej niż u słonia trwa ciąża u nosorożca. Po 510-570 dniach pani nosorożec powije jedno małe. I chociaż od razu zdolne jest ono do samodzielnego życia, nie opuści swojej mamusi do czasu, aż nie urodzi mu ona brata albo siostry. Potrwa to kilka lat.

W czasie snu i w wodzie
Największy, żyjący dzisiaj drapieżnik lądowy – niedźwiedź brunatny przyjdzie na świat po 6-9 miesiącach rozwoju w łonie matki, w czasie jej snu. Pojawi się w towarzystwie od 2 do 4 braci i sióstr. Jego misia mamusia cud narodzin powtórzy jednak dopiero po 2 lub 3 latach.
Porody w wodzie, lansowane przez niektórych położników, znane są nie tylko u ludzi. Oto po upływie 227-240 dni masywna małżonka hipopotama rodzi w wodzie jedno, rzadziej dwa małe o wadze od 27 do 45 kilogramów.
U delfina, ssaka żyjącego w wodzie i wyjątkowo przyjaznego wobec ludzi ciąża trwa tyle samo co u człowieka – 9 miesięcy. Wieloryb z kolei pływa w ciąży równo rok. Dokładnie tyle samo czasu wielorybie niemowlę żywi się mlekiem matki. Ona ochotę na ponowne macierzyństwo będzie miała za 2 lata.

W torbie mamy
Gody u żyraf trwają od lipca do września, a ciąża od 420 do 450 dni. Pani żyrafa rodzi jedno, bardzo rzadko dwa żyrafiątka, które ważą średnio od 50 do 70 kg. To niebywałe, ale te noworodki już po 20 minutach od narodzin potrafią chodzić! Matka karmi je aż do 9 miesiąca życia. Żeńska żyrafa zacznie się rozglądać za mężem, gdy osiągnie wiek 3 lat. Niewiele czasu potrzeba na przyjście na świat kangura. Kangurzy płód już po 30-40 dniach staje się ciekawym świata kangurzątkiem. Ten świat najbezpieczniej wygląda z perspektywy torby, w której mama nosi swojego małego.

Chcesz dać głos i ocenić?
Dołącz do naszego stada – zarejestruj się!
Ocena użytkowników

Dodaj komentarz

Zaloguj się do swojego konta lub skomentuj anonimowo. Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *