Ginące nosorożce i goryle wspomogą bezdomne psy


Iza Szumielewicz, dziennikarka Radia Zet i autorka tekstów w miesięczniku „Mój Pies”, całkowity dochód ze sprzedaży swoich fotografii z wystawy „Zanim wyginą” przeznaczyła na bezdomne zwierzęta znajdujące się pod opieką kieleckich wolontariuszy TOZ.

Podczas wyprawy do Kenii i Ugandy dziennikarka fotografowała gatunki zwierząt, którym grozi wyginięcie – nosorożce czarne, szympansy, tzw. lwy nadrzewne oraz goryle górskie. Po wylądowaniu w Nairobi ruszyła na północ Kenii do Parku Narodowego Jeziora Nakuru, który słynie nie tylko z ogromnej liczby flamingów, ale i niezwykle rzadko spotykanych w Afryce nosorożców czarnych. Odwiedziła równiny Ugandy i tam fotografowała lwy, które prowadzą nadrzewny tryb życia – schodzą na ziemię tylko w nocy. Następnie udała się na pogranicze Ugandy i Konga, gdzie w lasach deszczowych żyje jedna z dwu populacji goryla górskiego.
– Nigdy dotąd żadne spotkanie ze zwierzęciem nie wywołało we mnie aż tak dużych emocji – mówi Iza Szumielewicz. – Turyści mogą co prawda obserwować goryle górskie tylko przez godzinę i nie wolno im się zbliżać do nich na mniej niż 5 m, aby nie przenosić na nie ludzkich chorób, ale i tak są to cudowne spotkania. To smutne, że na całym świecie zostało tylko 720 sztuk tych zwierząt – dodaje.
Wystawę można oglądać w budynku Agory przy ul. Czerskiej 8/10. Całkowity dochód ze sprzedaży wystawionych zdjęć zostanie przeznaczony na bezdomne psy i koty znajdujące się pod opieką kieleckich wolontariuszy Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

tekst i zdjęcie Konrad Piskała