Globalizacja groźna dla psów


Gwiazdy w rodzaju Paris Hilton czy Britney Spears spacerujące z yorkami i chihuhuami sprawiają, że tradycyjne brytyjskie rasy psów zaczynają wymierać – bije na alarm brytyjski Kennel Club.

Kultura masowa sprawia, że przyszli właściciele psów szukają takich ras jak te już wymienione, a także mops, shih tzu czy pomeranian. I są gotowi płacić za szczeniaki horrendalne kwoty, np. za chihuhua nawet 2 tys. funtów, podczas gdy ceny innych zwierzaków wahają się w granicach 400-800 funtów.
Tradycyjne brytyjskie rasy stają się coraz mniej popularne i jak obliczył brytyjski Kennel Club w ubiegłym roku na świat przyszło tylko 68 welsh corgi cardiganów (bliski krewniak welsh corgi pembroke – psów ukochanych przez brytyjską królową Elżbietę II), 37 skye terierów, 48 greyhoundów, 67 field spanieli, 81 curly coated retrieverów i 93 setery irlandzkie czerwono-białe.
Dobra wiadomość dla Brytyjczyków jest taka, że mają dziś większy niż 30 lat temu wybór ras psów: kiedyś było ich na Wyspach 150, dziś jest 209. (MC)