Golden Duch


Dwa lata trwały w Stanach Zjednoczonych poszukiwania golden retrievera Sama, który pewnej nocy uciekł właścicielom z posesji. W akcji poszukiwawczej wykorzystywano kamery termowizyjne i helikoptery, ale psa złapano dopiero dzięki... szynce.

Sam trafił do Peg i Dennisa Sklarskich w 2004 roku, wcześniej żył – a właściwie wegetował – przywiązany na łańcuchu do płotu gdzieś w stanie Tennessee. Niezsocjalizowany, niewyszkolony pies po trzech tygodniach uciekł właścicielom, ale ci nie zamierzali się poddać. Rozpoczęli poszukiwania. Wielokrotnie do Sklarskich dzwoniły osoby, które widziały błąkającego się psa. Dennisowi nie udało się jednak go złapać, choć wiele nocy spędził na poszukiwaniach.

Sam przeżył dwie srogie zimy, żywiąc się na śmietnikach i korzystając z dobrego serca okolicznych mieszkańców, którzy wystawiali mu jedzenie. W styczniu na pomoc Sklarskim przybyli eksperci z Bostonu, którzy przeszukali teren za pomocą kamer termowizyjnych. Przyjaciel Dennisa na potrzeby poszukiwań udostępnił własny helikopter. Wszystko na nic, Sam wciąż był sprytniejszy od ludzi. Pies zyskał sobie nawet przydomek Golden Ghost – Golden Duch.

Przełom nastąpił, gdy współpracująca ze Sklarskimi organizacja zajmująca się pomocą poszkodowanym zwierzętom New Hampshire Society for the Prevention of
Cruelty to Animals pozyskała środki na zakup klatki ze zdalnie sterowanym zamkiem. Na prośbę Skalskiego sąsiedzi nie wystawiali jedzenia. Gdy po kilku dniach dyżurny policjant Tona McCarthy na ekranie systemu monitoringu spostrzegł błąkającego się psa, rozstawiono przynętę. Wygłodniały pies połakomił się na szynkę, klatkę udało się zamknąć.

Sam przebywa obecnie na obserwacji w schronisku dla zwierząt, za 10 dni powinien wrócić do swoich właścicieli, którzy mają nadzieję, że tym razem zrozumie, iż nigdzie nie będzie mu tak dobrze jak w domu.