Gościnny pies


Co zrobić, jeśli nasz towarzyski pies chce wraz z nami pełnić honory pana domu podczas wizyty gości?

Osoby ceniące sobie nade wszystko spokój są w takiej sytuacji bezwzględne. Tuż przed przyjściem gości zamykają psa w innym pokoju i wypuszczają go dopiero po zakończeniu wizyty. Choć takie rozwiązanie może oburzyć miłośników czworonogów, to jest najlepsze, jeśli nasi goście nie lubią psów, boją się ich lub są na nie uczuleni.
Niewątpliwie bardziej komfortowym rozwiązaniem dla psa jest pozostawanie z właścicielem przez cały czas. Często okazuje się jednak, że nawet dobrze ułożony pies może sprawiać problemy, gdy jest podekscytowany obecnością obcych osób na jego terenie. Najczęściej te problemy są związane z kulturą jedzenia (o której pisaliśmy szerzej w nr 12/2005) – i to niekoniecznie z jej brakiem ze strony psa. Często któryś z gości pierwszy częstuje naszego podopiecznego – którego wcześniej skutecznie oduczyliśmy nawyku żebrania – resztką kotleta. Zatem prosimy, by nie karmić psa, od karmienia są właściciele!

Oprócz problemów związanych z jedzeniem najbardziej kłopotliwe są zaczepki psa w celu wymuszenia zabawy. Nie musi to być nawet szczekanie, skakanie czy szarpanie za garderobę. Wystarczy, że pies w dobrej wierze kładzie oślinioną zabawkę gościowi na kolana przyodziane w odświętny garnitur – i atmosfera spotkania może się zwarzyć.
Jeśli nasz czworonóg ma takie skłonności, poprośmy odwiedzające nas osoby o ignorowanie jego zaczepek. To najlepszy sposób, choć bywa trudny do wyegzekwowania. Jeśli się nie uda, pozostaje nam izolowanie psa lub trzymanie go na smyczy.

Pamiętajmy, że zachowanie naszego psa podczas wizyt gości zależy przede wszystkim od sposobu, w jaki go traktujemy na co dzień. Jeśli wówczas jesteśmy niekonsekwentni i dzielimy się z psem swoim jedzeniem lub pozwalamy mu na skakanie podczas powitania, to pozostaje nam pokornie przełknąć pretensje gości potraktowanych przez niego w ten sam sposób.