Ich troje z psem

Portret trojga dzieci z rodu zu Dohna autorstwa Petera Nasona, holenderskiego malarza

Jego prace cieszyły się dużym powodzeniem wśród europejskiej arystokracji. Powstały w 1667 roku „Portret trojga dzieci” należy do najbardziej udanych dzieł artysty, został doskonale skomponowany i rozwiązany kolorystycznie, wykonany z charakterystyczną dla artysty dbałością o szczegóły, faktury tkanin, piór i klejnotów. Nie to jednak przesądza o wartości obrazu. Jego wielkim walorem jest sposób sportretowania dzieci – artysta przedstawił je bardzo naturalnie, oddając cały ich wdzięk. W centrum kompozycji malarz usytuował charta – piękne, rasowe zwierzę przytulające się do jednej z dziewczynek. Wokół psa zgromadziły się dzieci.
Trzyletni syn zu Dohna Friedrich Christoph występuje z łukiem, w stroju stylizowanym na antyczny. Młode damy, Charlotta Eleonora i Amalia Louisa, jak to wówczas było w modzie, prezentują wydekoltowane, taftowe krynoliny.
Matką dzieci była szwedzka hrabianka Anna, ze słynnego rodu Oxenstierna, ojcem zaś Christoph Delphicus zu Dohna, zaufany królowej Krystyny, marszałek polny Szwecji. Los sprzyjał sportretowanym dzieciom. Jako dorosłe osoby zawarły udane związki małżeńskie, żyły, jak na owe czasy, długo i w dostatku. Ród zu Dohna wygasł dopiero w XIX wieku. Los namalowanego psa też był z pewnością dobry, gdyż takie rasowe, luksusowe zwierzę miało w tamtych czasach wielką wartość, otaczano je więc należytą troską. Widać to np. po lśniącej sierści, mokrym nosie, zdrowym błyszczącym oku i pięknie utrzymanych łapach charta.
W obrazie Petera Nasona szczególnie ujmuje bliskość, jaka łączy dzieci i psa. Dziewczynka wprawdzie trzyma w ręku smycz, ale w tym wypadku nie oznacza ona ograniczenia wolności zwierzęcia, zwisa bowiem luźno a pies sam garnie się do obejmującego je dziecka.