Jak chronić zwierzę przed upałem

Nie tylko nam, ale również naszym zwierzetom grozi przegrzanie, a nawet udar cieplny. Możemy temu jednak skutecznie zapobiec

Gdy się chwieje i drży
Ziajanie sprzyja wysychaniu śluzówek jamy ustnej, gardła i krtani. Wraz z wydychanym powietrzem pies oddaje dużą ilość pary wodnej, a więc traci dużo wody. Wtedy może dojść do porażenia cieplnego. Zwierzę jest osłabione, może mieć kłopoty z równowagą. Temperatura ciała psa jest normalna, ale błona śluzowa jamy ustnej staje się blada i sucha, a tętno szybkie i słabe, pojawiają się dreszcze.
Chcąc pomóc zwierzęciu, przenosimy je do zacienionego i dobrze przewietrzanego miejsca i układamy w tzw. pozycji przeciwwstrząsowej: na boku, z głową ułożoną nieco niżej niż reszta ciała. Następnie otwieramy pyszczek psa i wysuwamy na bok język. Jeśli zwierzę dostanie dreszczy, okrywamy go czymś ciepłym. Podajemy chłodną (ale nie lodowatą!) wodę do picia.

Gdy traci przytomność
Dużo groźniejszy jest udar cieplny. Dochodzi do niego wówczas, gdy w organizmie psa nagromadzi się zbyt duża ilość ciepła. Temperatura ciała zwierzęcia gwałtownie rośnie, czasem nawet do 40 stopni. W ciężkich przypadkach zwierzę jest nieprzytomne, może mieć drgawki, ciężko oddycha. W lżejszych – ma pianę na pysku, wysunięty język, z trudem oddycha, jest nadmiernie pobudzone lub osłabione i apatyczne, ma zaburzenia orientacji, chwiejny chód, wpada na przeszkody.
Trzeba wtedy jak najszybciej ochłodzić zwierzę. Obficie polewamy zimną wodą jego ciało i staramy się wytrzeć pianę z pyszczka. Następnie robimy zimne okłady zmoczonym ręcznikiem lub kocem. Przenosimy psa w zacienione i przewiewne miejsce, układamy w pozycji przeciwwstrząsowej. Ostrożnie podajemy zimą wodę. Jeśli po kilku minutach stan zwierzaka w wyraźny sposób się nie poprawi, należy natychmiast zgłosić się do najbliższej lecznicy. Udar cieplny może bowiem
doprowadzić do trwałego uszkodzenia mózgu, a nawet śmierci.

Woda i cień
Pies, szczególnie pozostający cały czas na zewnątrz, musi mieć stały i nieograniczony dostęp do wody. Powinien też móc schować się w cieniu: pod daszkiem, ogrodowym parasolem lub drzewem. Na dłuższe spacery wbierajmy się rano i wieczorem. Południowe ograniczmy do minimum, tak by pies załatwił tylko potrzeby fizjologiczne. Nie strzyżmy go też tuż przed spodziewanymi upałami, gdyż sierść stanowi ważną warstwę izolacyjną, zapobiegającą przegrzaniu. Jadąc w podróż nie zapomnijmy zabrać zapasu wody i miski dla psa.Pies może się nabawić udaru cieplnego również wtedy, gdy pozostawimy go w stojącym w pełnym słońcu samochodzie – po kilkunastu minutach temperatura w środku dochodzi do 40 -50 stopni C! Natomiast jeśli zwierzę podczas upałów nie chce jeść, nie panikujmy. To normalna reakcja.

Chcesz dać głos i ocenić?
Dołącz do naszego stada – zarejestruj się!
Ocena użytkowników