Jak Kargul z Pawlakiem - Psy.pl

Jak Kargul z Pawlakiem

Wymykanie się chyłkiem na spacer, czworonogi ujadające na dwa głosy przy siatce - kto zaznał konfliktu między psami z sąsiednich posesji, ten wie, jak może on utrudnić życie. Czy jest na to rada?

Konflikty między mieszkającymi po sąsiedzku psami nie należą do rzadkości. Ich narastanie powoduje właśnie ta wymuszona bliskość. Jeśli nasz pupil jest wrogo nastawiony do czworonoga sąsiada, w pierwszej kolejności zastanówmy się, czy jego zachowanie nie jest przypadkiem odzwierciedleniem naszej awersji do jego właściciela… Bywa i tak, że psy zachowują się agresywnie tylko na smyczy, a po spuszczeniu zaczynają się z sobą bawić – warto to sprawdzić. Najczęściej jednak przyczyną konfliktu jest postawa zwierzaków wobec siebie, zwłaszcza jeśli są tej samej płci. Psom mieszkającym po sąsiedzku, a przy tym odznaczającym się skłonnością do dominacji, trudno jest zaakceptować rywala na swoim terenie lub w jego pobliżu. Sytuację pogarsza to, że spotykają się codziennie, mimo że wysyłane przez nie nawzajem sygnały mówią wyraźnie o braku ochoty na kontynuowanie takiej znajomości. Jeszcze większą agresję przejawiają zazwyczaj wobec siebie psy mieszkające w sąsiadujących z sobą ogrodach. Zwykle rzadziej wychodzą na spacer, przez co są mniej obyte z otoczeniem niż ich koledzy z bloków.
Właściciele często niechcący dolewają oliwy do ognia. Chcąc uciszyć swojego psa, spokojnie do niego przemawiają, głaszczą go lub poklepują. Odbierane jest to przez niego jako pochwała, a zatem utrwala agresywne zachowania. Z kolei nerwowe ściąganie smyczy wywołuje u psa poczucie zagrożenia, w wyniku czego potęguje się skłonność do atakowania potencjalnego rywala. Niektórzy próbują też zaprzyjaźnić się z psem sąsiada, głaszcząc go lub okazując mu inne względy, co zwiększa wrogie nastawienie do niego naszego pupila.
W sytuacji takiego konfliktu najlepiej byłoby, gdyby właściciele obu czworonogów zapisali się z nimi razem do psiej szkoły. Dzięki temu zwierzaki miałyby szansę oswoić się z sobą pod okiem trenera sprawującego nadzór nad bezpiecznym przebiegiem tego procesu. Wspólne spacery po neutralnym terenie również mogą się przyczynić do poprawy stosunków. Możemy też wiele osiągnąć, odwracając uwagę podopiecznego od znienawidzonego kolegi. Gdy spodziewamy się ataku lub warknięcia ze strony pupila, pokazujemy mu smakołyk lub zabawkę i podtrzymujemy jego zainteresowanie, aż się uspokoi – wtedy go nagradzamy. Jeszcze bardziej od trzymanych w dłoni przysmaków zaprzątną psią uwagę smakowite kąski rzucane na ziemię na odległość około metra w różnych kierunkach, jeden po drugim. Ważne jest, abyśmy robili to, zanim pies przejawi agresję. Jeśli pokażemy mu przysmak już w trakcie szczekania lub szarpania się, będzie to nagroda za złe zachowanie i efekt naszych działań okaże się odwrotny do zamierzonego. Gdy nasz pies na widok drugiego czworonoga zaczyna – zamiast się rzucać na niego – rozglądać się po ziemi lub trącać nosem naszą kieszeń w poszukiwaniu smakołyków, oznacza to, że osiągnęliśmy sukces.

JAK UNIKNĄĆ KONFILKTÓW Z PSEM SĄSIADA

  • Nie głaskać psa sąsiada w obecności naszego
  • Uzgodnić różne godziny wyprowadzania czworonogów
  • Postawić szczelne ogrodzenie, by zwierzęta nie miały kontaktu wzrokowego
  • Uczyć psa posłuszeństwa, szczególnie chodzenia przy nodze i przychodzenia na zawołanie
Chcesz dać głos i ocenić?
Dołącz do naszego stada – zarejestruj się!
Ocena użytkowników

Dodaj komentarz

Zaloguj się do swojego konta lub skomentuj anonimowo. Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *