Jak pies z kotem


Starożytni Grecy słynęli nie tylko ze zdolności intelektualnych, ale też z zamiłowania do zabawy. Zachowała się nieduża, marmurowa płaskorzeźba, która przedstawia jedną z greckich zabaw, czy też rodzaj hazardu, zapomnianego i nieznanego czasom późniejszym

Zachowała się nieduża, marmurowa płaskorzeźba, która przedstawia taką właśnie nienajmądrzejszą grecką zabawę, czy też raczej rodzaj hazardu, zapomnianego i nieznanego czasom późniejszym a mianowicie: walkę psa z kotem. Została ona wyrzeźbiona między 500 a 510 rokiem p. n. e. w warsztacie attyckim i stanowi fragment reliefu w Bazie Atletów z muru Temistoklesa w Atenach.
Dzieło to powstało w okresie wzrastającej zamożności Aten, ożywienia handlu i gospodarki, kiedy reformatorska działalność Solona stworzyła warunki dla rozwoju demokracji. Nie był to jednak czas beztroski, Grecji nieustannie zagrażało niebezpieczeństwo ze strony Persów. Geniusz polityczny Temistoklesa sprawił, że potęga perska runęła w gruzach. Już po zwycięstwie pod Salaminą (480 r. p. n. e.) Temistokles otoczył i połączył długimi murami Ateny z Pireusem i właśnie w tym murze, na cokole Atletów, umieszczono omawianą przez nas płaskorzeźbę. Jest ona niewysoka (mierzy zaledwie 32 cm), ale otwiera złoty wiek sztuki greckiej, jej okres klasyczny. „Walka psa z kotem” ma jeszcze pewne cechy sztuki archaicznej (symetryczny układ kompozycji, niezindywidualizowany wyraz twarzy postaci ludzkich), ale jej czworonożni bohaterowie wyobrażeni są już nowatorsko, z realizmem zgodnym z duchem nowej epoki. Znakomicie podpatrzony jest charakter i i ruchy zwierząt – zjeżony, agresywny, gotujący się do skoku kot i niezbyt dynamiczny, jakby wycofujący się pies. Artysta w przewrotny sposób pokazał cały komizm sytuacji. Oba stworzenia są bardzo chude, psu widać żebra, kot jest dziwnie wysmukły. Grecy nie przekarmiali swoich ulubieńców, co potwierdzają również inne dzieła sztuki z wyobrażeniami zwierząt. Właściciele trzymają i kota i psa na smyczach. Za nimi stoją obserwujący walkę kibice. Grecy lubili te widowiska, choć była to rozrywka prymitywna. Ten rodzaj hazardu, wykorzystujący naturalne animozje międzygatunkowe, na szczęście nie przetrwał, ale i dzisiaj znajdują się ludzie, którzy układają zwierzęta do walk. Walczą ze sobą koguty i psy, a być może i inne zwierzęta, o których opinia publiczna nic nie wie.