Jak pomóc psu cierpiącemu na padaczkę? - Psy.pl - mamy nosa!
Pies rasy beagle

Jak pomóc psu cierpiącemu na padaczkę?

Mało kto wie, że padaczka to jedna z najczęstszych chorób neurologicznych występujących u psów.

Gdy pupil drży, traci świadomość, wykonuje nieskoordynowane ruchy, każdy właściciel jest przerażony. Ale choć coś takiego może się przydarzyć niemal każdemu psu, nie oznacza to wcale, że z pewnością cierpi on na padaczkę, choć uważa się ją za najczęściej występującą chorobę neurologiczną psów.

O padaczce możemy mówić, jeśli co jakiś czas występują mniejsze lub większe ataki padaczkowe. Między nimi czworonóg jest zdrowy i zachowuje się normalnie. Jednorazowe pojawienie się drgawek nie pozwala uznać, że nasz podopieczny cierpi na padaczkę.

Rodzaje padaczki

Idiopatyczna (młodzieńcza), najczęściej występująca – przyczyną jest prawdopodobnie wrodzone zaburzenie czynności mózgu o podłożu genetycznym. Ten rodzaj padaczki występuje głównie u psów, a szczególnie zagrożone są niektóre rasy. Specjaliści stwierdzili, że nosicielami genów padaczki mogą być: beagle, owczarki belgijskie, szpice wilcze, collie, jamniki, pudle, owczarki niemieckie, setery, golden retrievery, labrador retrievery, spaniele, siberian husky i alaskan malamute.

Wtórna – spowodowana chorobami mózgu, np. zapaleniem mózgu i opon mózgowych, wadami wrodzonymi (np. wodogłowie) czy nowotworami.

Występują też drgawki niepadaczkowe wywołane na przykład przez zbyt niski poziom glukozy we krwi, który zdarza się w przypadku cukrzycy, niedotlenienie (np. z powodu anemii, chorób serca), choroby nerek, wątroby, niedoczynność tarczycy, choroby zakaźne np. białaczka, nosówka, zatrucia np. czekoladą czy płynem chłodniczym, gorączkę i udar cieplny, silne zarobaczenie (przede wszystkim u szczeniąt).

Jak rozpoznać, czy to padaczka?

 • Szczegółowo opowiedzieć lekarzowi, jak przebiegał atak.
 • Poinformować go, na co pies choruje i czy nie mógł się czymś zatruć.
 • Lekarz zleci prawdopodobnie badanie krwi i moczu, by stwierdzić lub wykluczyć choroby nerek, wątroby czy cukrzycę.
 • Jeśli badania nie wykażą zmian, trzeba poczekać na kolejny atak, a trzeba wiedzieć, że u części zwierząt on nie wystąpi. Gdy jednak do niego dojdzie, można podejrzewać, że pies ma padaczkę. Lekarz zaleci wówczas odpowiednie leczenie.

Jak przebiega atak?

Faza pierwsza (zwana zwiastunową lub aurą) – pies jest niespokojny, porusza się bez celu, chodzi w kółko po pokoju, jest przymilny albo przeciwnie: ukrywa się w najdalszym kącie, ślini się i oblizuje.

Faza druga – właściwy atak objawiający się utratą przytomności z jednoczesnym gwałtownym, silnym skurczem wszystkich mięśni ciała. Pies pada na bok, często wyje, piszczy lub szczeka. Cały drży, kłapie szczękami, wiosłuje kończynami. Często ma obfity ślinotok, a czasem wymiotuje. Trwa to od kilkunastu sekund do kilku minut.

Faza trzecia – zwierzak jest zdezorientowany, chodzi z kąta w kąt, załatwia się nieświadomie. Zdarza się, że nie chce jeść ani pić. Może to trwać od kilku godzin do kilku dni.

Jak się zachować?

 • Zadbać, by pies nie przebywał w miejscu, z którego mógłby spaść.
 • Zwrócić uwagę, żeby zwierzak się nie potłukł.
 • Nie ingerować zbytnio w to, co się dzieje z podopiecznym.
 • Nie wkładać niczego do pyska.
 • Nie wyciągać języka.
 • Nie podawać nic doustnie.
 • Jeśli pies jest już leczony i w domu znajduje się doodbytniczy aplikator leków przeciwdrgawkowych, można go zastosować.

Leczenie

Leki podstawowe (około kilkudziesięciu złotych miesięcznie), leki nowoczesne (około 500 zł miesięcznie). Trzeba podawać regularnie zgodnie z zaleceniem lekarza, tylko on może zdecydować o zmniejszeniu dawki lub zaprzestaniu stosowania leku.

UWAGA!

Jeśli silny atak padaczkowy trwa ponad 10 minut albo powtarza się w krótkich odstępach czasu (co kilka sekund lub minut przez np. kilka godzin), zagraża to zdrowiu i życiu psa i wymaga szybkiej pomocy weterynaryjnej.

Autor: Magdalena Ciszewska
5 na 5 na podstawie 1 głosów
Chcesz dać głos i ocenić?
Dołącz do naszego stada – zarejestruj się!
Ocena użytkowników

Przeczytaj także
 • _LunaDog_
  _LunaDog_ 6 maja 2017 o 12:11

  Chciałam się zapytać bo moj pies ma 7 czy 8 miesięcy i często drży się lekko np. Lekko coś nosem robi albo pazurkami tak jakby chowala. proszę odpowiedziecz czy na padaczkę . Bardzo ja kocham nie chce żeby się biedny pies męczył 😭😭 to jest suczka rasa to chihuahua. Czy to ta rasa tak ma? ???i wogóle często puszcza bąki.

 • as
  as 29 maja 2017 o 19:50

  Twojemu pieskowi jest prawdopodobnie zimno, to bardzo delikatna rasa - po prostu go przykrywaj cieplutkim kocykiem:)

 • Galaxa
  Galaxa 11 sierpnia 2017 o 15:11

  Mój pies dziś miał jakiś dziwny atak chciałabym wiedzieć co się dzieje. Pies nie mógł ustać na nogach, po prostu nogi mu się rozjeżdżały w różne strony (brak koordynacji), cały się trząsł i był niespokojny ale nie stracił świadomości. Proszę odpowiedzcie bo do lekarza z psem mogę pójść dopiero za 3 dni i nie wiem czy mu nie zaszkodzę tak długim czekaniem.

Dodaj komentarz

Zaloguj się do swojego konta lub skomentuj anonimowo. Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *