Jak sobie poradzić ze szczekaniem? - Psy.pl - mamy nosa!
szczekający pies

Jak sobie poradzić ze szczekaniem?

Wielu właścicieli – albo dokładniej rzecz ujmując, ich sąsiadów – uważa za niedopuszczalne przesadne szczekanie, gdy psy zostają same w domu.

Jednak dla niektórych opiekunów jest to problem również wtedy, gdy są ze swymi pupilami. Rozwiązanie jest teoretycznie proste: naucz swojego psa milknąć na komendę. W praktyce często pojawiają się problemy. Właściciele próbują bowiem nauczyć komendy: „sza!”, kiedy zwierzak jest podekscytowany i szczeka tak głośno, że nie jest nawet w stanie usłyszeć głosu swego pana. Istnieje lepszy sposób.

Przede wszystkim zabierzmy się do rozwiązywania problemu od ogona, czyli od końca, i nauczmy psa szczekać na komendę. Może się to wam wydać dziwne: „Mój pies tyle szczeka, po co, u licha, miałbym go uczyć szczekać jeszcze więcej?”. No cóż, jeśli nauczyłeś psa szczekać na komendę, możesz go teraz nauczyć milczeć, kiedy będzie ci to odpowiadało.

Pani szkoli psa
fot. Shutterstock
 • Szkolenie pozytywne zawsze składa się z tych samych czterech kroków:

1. Polecenie
2. Przynęta
3. Reakcja
4. Nagroda

 • I w ten sam sposób nauczysz swego psa szczekać na komendę:

1. Powiedz: „daj głos”.
2. Zachęć go do dania głosu, pokazując mu przysmak.
3. Pies szczeka.
4. Nagródź go.

Poproś kogoś, by zadzwonił do drzwi. Po 6-8 powtórzeniach sekwencji pies nauczy się, że komenda „daj głos” zapowiada dzwonek do drzwi, zatem będzie szczekał, kiedy powiesz: „daj głos”, oczekując dzwonka do drzwi.

Pani szkoli psa
fot. Shutterstock

Szkolenie pozytywne jest tak szybkie i łatwe, że możemy równocześnie nauczyć psa zamilknąć. Czego użyć, by zachęcić go do tego, by zamilkł? Najlepsza będzie karma lub przysmak. Pies nie może go obwąchiwać i szczekać równocześnie.

 • Zatem uczenie komendy „sza!” wygląda tak:

1-4. Te punkty ćwicz tak samo jak podczas nauki szczekania na komendę.
5. Powiedz: „sza!”.
6. Pomachaj psu tuż przed nosem przysmakiem.
7. Pies wącha przysmak i przestaje szczekać.
8. Pochwal psa: „ładnie, bardzo ładnie”. Potem daj przysmak.

Powtarzaj tę sekwencję wielokrotnie, za każdym razem wydłużając czas, kiedy pies nie szczeka, przez opóźnienie podania przysmaku. Później ćwicz także na spacerze, by zwierzak nauczył się wykonywać komendę w różnych sytuacjach.

www.dogstardaily.com

Przełożyła: Magdalena Ciszewska
Chcesz dać głos i ocenić?
Dołącz do naszego stada – zarejestruj się!
Ocena użytkowników

Przeczytaj także
 • dwbem
  dwbem 25 września 2017 o 17:08

  Przez kilkadziesiąt lat udało mi się świetnie wyszkolić i owczarki niemieckie i rottweilery. Owczarki, które zwykle są szczekliwe - moje były ciche aż sąsiedzi dziwili się, że one są w domu. Rottweilery z natury są ciche.
  Natomiast padłam biorąc pinczerkę średnią. Nie jestem w stanie oduczyć jej szczekania - szczeka tylko w domu, na mnie domagając się smakołyków. Nigdy się nie poddawałam zmuszając ją do rezygnacji z żądań ale są dni kiedy mam ochotę ją zamordować - drze pysk i nie pomagają żadne komendy, straszenie smyczą bo choć nie biję psów ale próbuję ją postraszyć, nie działa nic. Przez jakiś czas działało założenie kagańca do czasu dopóki nie odkryła, że w kagańcu też można szczekać. Jestem załamana - potrafiłam doskonale wyszkolić i zsocjalizować psy obronne a nie radzę sobie ze szczurołapem.
  Na spacerach jest icha, wesoła, przyjazna a w domu terrorystka.

Dodaj komentarz

Zaloguj się do swojego konta lub skomentuj anonimowo. Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *