Jak umyć psu głowę?

Właściciele często obawiają się, że podczas kąpieli do uszu psa dostanie się woda i będzie problem. Z tego powodu rezygnują z mycia głowy i kufy. Tymczasem podczas prawidłowo przeprowadzonej kąpieli z całą pewnością woda do ucha nie wleci.

Najlepiej załamać małżowiny uszne do środka (jeśli pies ma uszy stojące) i przycisnąć je ręką do kanalików usznych. Właściciele przedstawicieli ras zwisłouchych będą mieli ułatwione zadanie. Wodę lejemy na głowę zawsze z góry, nigdy z boku ani z dołu. Myjąc kufę pilnujemy, aby była skierowana do dołu – wtedy woda nie dostanie się do nosa. Staramy się też osłaniać nos dłonią. Nie jest natomiast dobrym rozwiązaniem wkładanie do uszu waty – pies odczuwa wtedy niepokój, a woda i tak się przez nią przesącza.

Po kąpieli dokładnie wycieramy głowę ręcznikiem. Do wytarcia uszu wewnątrz możemy użyć wacików na patyczkach. Da się je wsunąć dość głęboko bez obawy o uszkodzenie błony bębenkowej – budowa psich uszu skutecznie przed tym chroni. Należy natomiast zwrócić uwagę, aby wacik był mocno nawinięty na patyk, co wykluczy jego zsunięcie się.

Chcesz dać głos i ocenić?
Dołącz do naszego stada – zarejestruj się!
Ocena użytkowników