Jak bezpiecznie używać automatycznej smyczy?

fot. Shutterstock

Smycz automatyczna to wynalazek przydatny - ale wymagający wyobraźni od właściciela psa i mogący utrudnić szkolenie

Wielu właścicieli psów decyduje się na zakup automatycznej smyczy, mając nadzieję, że dzięki niej ich podopieczni będą mogli zaznać więcej ruchu niż na smyczy tradycyjnej, pozostając jednak pod pełną kontrolą. Taka smycz może być rzeczywiście pomocna w wypadku psów nieposłusznych, suk w rui oraz w sytuacjach, gdy w pobliżu miejsca zamieszkania nie można spuścić pupila ze smyczy. Wyciągana linka mierzy wprawdzie tylko 5-7 m, co raczej uniemożliwia psu wybieganie się, ale lepsze to niż nic.

Czy automatyczna smycz jest dobra na wszystko?

Takie rozwiązanie ma jednak także wady. Na przykład kiedy chcemy nauczyć pupila – za pomocą tradycyjnej metody – chodzić przy nodze na luźnej smyczy. Nawet po zablokowaniu linki na długości około metra znaczna masa rękojeści i rozciągliwa linka uniemożliwiają wykonanie korygującego szarpnięcia. Ponadto jeśli używamy automatycznej smyczy często lub wyłącznie, przyzwyczajamy się do wygody. Czego wynikiem bywa zaniechanie wychowania podopiecznego tak, aby był posłuszny również wtedy, gdy nie jest na smyczy. A przecież to autorytet pana i przywiązanie psa powinny gwarantować, że czworonóg biegający luzem nie stanowi zagrożenia i przybiegnie do nas na każde wezwanie.

Z kolei u psa automatyczna smycz – częściej niż inne smycze – wykształca nawyk nieoglądania się na przewodnika. Zwierzak przyzwyczajony do takiej smyczy po spuszczeniu często biegnie daleko przed siebie, nie zatrzymuje się ani nie ogląda – czekając, aż ta go wyhamuje. Jest to kłopotliwe i niebezpieczne, może też utrudniać prawidłowe szkolenie, którego podstawą, niezależnie od metody, powinno być zawsze utrzymywanie kontaktu wzrokowego między uczniem a nauczycielem.

Jak bezpiecznie używać automatycznej smyczy

  • Nie pozwól kilkuletniemu dziecku prowadzić psa w mieście – nawet w twojej obecności! – na automatycznej smyczy.
  • Szczególną ostrożność zachowaj, gdy idziesz wzdłuż ruchliwej ulicy.
  • Do harców na automatycznej smyczy wybierz raczej łąkę niż las.
  • Nie pozwól, aby obwąchujące się psy zaplątały się w smycz, a na widok nieprzyjaznego czworonoga blokuj ją na bezpiecznej długości.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments