Niemowlę śpi obok psa

Jak zaprzyjaźnić psa z noworodkiem w 15 krokach – cz. 2

Jeśli wkrótce w waszym domu pojawi się nowy członek rodziny, a jesteście już opiekunami psa, te wskazówki bardzo wam się przydadzą.

PRZECZYTAJ NAJPIERW

Przyjaźń między psem i małym dzieckiem nie zawsze układa się kolorowo. Szczególnie jeśli chodzi o psa rezydenta, który od lat mieszka z nami w domu, i noworodka – istotę, która dziwnie pachnie, wydaje dziwne dźwięki, i właściwie nie wiadomo do końca, czym jest.

Dziecko głaszcze psa na tle stogu siana
fot. Shutterstock

Pies jest o tyle w trudnej sytuacji, że do tej pory był zwykle w centrum uwagi, a teraz skupienie młodych rodziców ma się przenieść na małego człowieka. Wiara, że „jakoś to będzie”, może nie wystarczyć. Co warto wiedzieć o wprowadzaniu noworodka do domu, w którym mieszka już pies?

3 kroki do przyjaźni psa i noworodka

Kobieta biegnie ze swoim psem
fot. Shutterstock

1. Wybiegaj psa przed przyjazdem noworodka

Pies, który od kilku dni nie był na dłuższym spacerze (bo wszyscy ekscytowali się narodzinami dziecka), zapewne ma w sobie nadmiar energii. Nie będzie dobrze, jeśli zechce dać jej upust właśnie wtedy, gdy ty wrócisz z noworodkiem ze szpitala.

Dlatego zawczasu zadbaj o to, by w dniu, w którym w domu po raz pierwszy ma pojawić się dziecko, ktoś wcześniej wyszedł z twoim psem na aktywny spacer – czyli taki, na którym zwierzak będzie mógł się pobawić z innymi psami, trochę pobiegać, znajdzie się w mało znanym mu miejscu z mnóstwem nowych zapachów. Niech zmęczy się jego umysł i ciało, a powita ciebie i dziecko zrelaksowany.

Pies wącha stópki nowordoka
fot. Shutterstock

2. Najpierw wejdź sama, potem pokaż psu dziecko

Ponieważ przez kilka ostatnich dni byłaś w szpitalu, twój pies zwyczajnie się za tobą stęsknił. Zorganizuj więc swoje wejście do domu tak, by pupil miał możliwość wylewnie cię przywitać. Nosidełko z dzieckiem powierz na przykład partnerowi, żeby poczekał chwilę przed drzwiami, a sama wejdź i wygłaszcz psiaka.

Dopiero gdy zwierzak ochłonie, zaproś partnera z noworodkiem. Zapewne na jego widok nie będzie się już tak cieszył, jak w momencie, gdy zobaczył ciebie, ale to dobrze, bo będzie spokojniejszy.

Pozwól psu powąchać nóżki maleństwa i poznać jego zapach – to bardzo ważne, by nie odganiać zwierzaka od noworodka, co na wstępie zaważyłoby na ich relacji. Niech temu poznaniu towarzyszą smakołyki, którymi będziesz obdarowywać grzecznie zachowującego się czworonoga. W końcu wszystkim zależy, by zwierzak miał z niemowlęciem same dobre skojarzenia.

Pies przygląda się jak niemowlę śpi trzymając rodziców za dłonie
fot. Shutterstock

3. Zawsze orientuj się, gdzie pies się aktualnie znajduje

Jeżeli mieszkasz w małym mieszkaniu, raczej zawsze będziesz mieć psa w zasięgu wzroku. Ale jeśli jesteś właścicielem domu, szczególnie piętrowego, może się okazać, że nie wiesz, gdzie aktualnie przebywa pies.

Nietrudno sobie wyobrazić, że kilka godzin po przyjeździe noworodka ze szpitala, kładziesz malucha do łóżeczka, zajmujesz się innymi sprawami, a pies – wyłącznie z ciekawości – próbuje dostać się do dziecka.

Mimo że nie ma złych intencji, sytuacja nie jest bezpieczna. Dlatego zawsze musisz kontrolować, gdzie na terenie domu przebywa twój pupil i nie dopuścić do sytuacji, w której wraz z dzieckiem znajdą się razem sam na sam.

CZYTAJ DALEJ

Autor: Aleksandra Więcławska
Chcesz dać głos i ocenić?
Dołącz do naszego stada – zarejestruj się!
Ocena użytkowników