Kaganiec dla psa. Jaki wybrać? - Psy.pl
Husky w kagańcu

Kaganiec dla psa. Jaki wybrać?

Kaganiec metalowy, skórzany, materiałowy... Który wybrać? Czym się różnią? Jaki będzie najlepszy?

Najpopularniejsze kagańce metalowe są trwałe i łatwe do utrzymania w czystości. Ich wadą jest jednak to, że bywają dosyć ciężkie (wyjątkiem są doskonale wyprofilowane kagańce czeskiej firmy, już dostępne w Polsce). Metalowym kagańcem pies może też zrobić krzywdę pobratymcowi lub człowiekowi.

Kaganiec skórzany

Kagańce skórzane mogą być wykonane z cienkich pasków krzyżujących się z sobą lub z szerokiego pasa skóry z wyciętymi otworami (specjalne dla psów typu bull) – są lekkie, dosyć trwałe, ale trudniej zachować higienę.

Kaganiec plastikowy

Zaletą kagańców plastikowych jest ich lekkość i łatwość utrzymania w czystości. Mają też z przodu zamontowaną dodatkową kratkę, która uniemożliwia psom zbieranie śmieci. Niestety występują w niewielu wzorach (nadają się dla niewielu ras) i rozmiarach (kłopot z dobraniem kagańca dla bardzo dużego psa).

Kaganiec materiałowy

Kagańce z materiału nie powinny być używane na co dzień – mogą służyć jedynie do chwilowego unieruchomienia psiego pyska, np. podczas wizyty u weterynarza.

Co jest najważniejsze przy wyborze kagańca?

Wybierając kaganiec, należy pamiętać, że musi on być na tyle duży, aby nasz pupil mógł swobodnie otworzyć w nim pysk, a nawet napić się wody. Zbyt ciasny pozbawia go możliwości ochłodzenia ciała przez ziajanie, co podczas upałów może się skończyć udarem cieplnym.

Autor: Jolanta Tarułka
Chcesz dać głos i ocenić?
Dołącz do naszego stada – zarejestruj się!
Ocena użytkowników

Dodaj komentarz

Zaloguj się do swojego konta lub skomentuj anonimowo. Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *