Jakich potraw nie podawać psu?

fot. Dolina Noteci

Już wkrótce Wielkanoc, a wraz z nią świąteczne uczty. Psy, będące przecież pełnoprawnymi członkami rodziny, także chętnie w nich uczestniczą.

Niestety świąteczne łasuchowanie nikomu, a zwłaszcza czworonogom, nie wychodzi na zdrowie… Czego nie podawać psu?

Dlaczego nie należy karmić psa jedzeniem dla ludzi?

Różnice fizjologiczne pomiędzy psami i ludźmi sprawiają, że mamy całkiem odmienne wymagania żywieniowe, np. nasze dzienne zapotrzebowanie na białko jest zupełnie inne. U dorosłego człowieka wynosi ono ok. 0,9 g/kg masy ciała, a u psa – 2,2-2,5 g/kg masy ciała. Dobowe menu powinno uwzględniać gatunkowe wymagania żywieniowe czworonoga.

Karmienie psa jedzeniem dojadanym po ludziach rzadko kiedy zaspokaja w pełni jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze i grozi pojawieniem się niedoborów, w związku z tym zdecydowanie lepszym pomysłem jest żywienie pupila gotową, opracowaną pod kątem jego potrzeb żywieniowych karmą mokrą lub suchą. Ponadto tempo i rodzaj procesów biochemicznych u ludzi i psów są różne. Bywa, że potrawy, które dla ludzi są zupełnie neutralne, stanowią niebezpieczną truciznę dla psów.

Jakich produktów żywnościowych nie podawać psu?

Czego nie podawać psu? Poniżej znajdują się produkty żywnościowe, których lepiej nie podawać naszemu pupilowi. Nawet jeśli się ich domaga błagalnym wzrokiem.

Ksylitol

Jeśli przy świątecznym stole zasiądą cukrzycy, być może pojawi się też na nim ciasto z tym popularnym słodzikiem. Ksylitol jest dla psów bardzo groźny, ponieważ ich organizm reaguje na niego zupełnie inaczej niż nasz. U ludzi po jego spożyciu nie jest uwalniana insulina, natomiast u psów – hormon ten jest wytwarzany bardzo szybko, powodując gwałtowny spadek cukru we krwi – hipoglikemię. Apatia, ślinotok, nieskoordynowane ruchy – to niebezpieczne objawy zatrucia ksylitolem.

Ciasto drożdżowe

Spożycie świątecznej baby nie jest na szczęście bardzo groźne, ale nadmiar zawartych w niej węglowodanów prostych może powodować, że flora bakteryjne zacznie je fermentować, powodując u psa nieprzyjemne wzdęcia. Rozszerzony żołądek, uciskający przeponę, może utrudniać zwierzęciu oddychanie. Dodatkowym problemem są dodawane do ciasta rodzynki, które dla psa są silnie toksyczne i mogą doprowadzić do bardzo niebezpiecznej niewydolności nerek.

Mleko i przetwory mleczne

Dlaczego nie należy karmić psa produktami mlecznymi i czemu lepiej nie podawać psu mleka? Niektóre psy go nie tolerują. Jego spożycie powoduje u nich biegunkę. To wyjątkowo uciążliwa dolegliwość, zwłaszcza jeśli planujemy świąteczny wyjazd.

pies przy stole z jedzeniem

Surowe jajka

Spożywanie surowych jajek grozi zatruciem salmonellą. Ponadto zawarta w surowym białku awidyna rozkłada witaminę H, czyli biotynę, mającą korzystny wpływ na wygląd sierści. W większej ilości substancja ta może osłabiać i pogarszać stan okrywy włosowej. Aby pozbyć się tego związku – wystarczy ugotować jajko.

Słone potrawy

Sól w odpowiedniej ilości jest psu potrzebna, jednak w nadmiarze szkodzi. Jest mało prawdopodobne, aby pies chciał jeść samą sól, ale w potrawach dla ludzi, zwłaszcza w serach, chrupiących przekąskach i wędlinach, jest jej sporo. Zatrucie solą objawia się wzmożonym ślinotokiem, pragnieniem, częstym oddawaniem moczu, rozwolnieniem.

Alkohol

Wywołuje on u psów wymioty, biegunkę, odwodnienie, a także klasyczne objawy upojenia alkoholowego – zaburzenia równowagi, chwiejny chód oraz nadpobudliwość. W większej ilości może spowodować poważne uszkodzenie wątroby. Na szczęście psy zwykle wcale nie mają ochoty na napoje wysokoprocentowe.

Cytrusy

Intensywny zapach pomarańczy, cytryn czy limonek jest dla większości psów drażniący niż apetyczny, dlatego raczej trzymają się od nich z daleka. Owoce te działają żółciopędnie, więc mogą powodować wymioty. Niektóre źródła donoszą, że spożycie ich w dużej ilości może doprowadzić do spadku ciśnienia krwi i hipotermii. Warto wiedzieć, że cytrusy, podobnie jak u ludzi, często wywołują u czworonogów alergię.

Czekolada

Składnik połowy świątecznych ciast. Dlaczego nie należy karmić psa czekoladą? Zawarta w niej teobromina przyspiesza pracę serca psa. W dawce przekraczającej 150 mg/kg jego masy ciała jest groźna. Zatrucie tą substancją może doprowadzić nawet do zawału lub krwotoku wewnętrznego.

Cebula i czosnek

Dlaczego nie należy karmić psa potrawami z cebulą i czosnkiem? Warzywa te są ciężkostrawne także dla czworonoga, a dodatkowo podczas ich trawienia powstają groźne dwusiarczki. Związki te powodują rozpad czerwonych krwinek, co może doprowadzić do niedotlenienia. Niebezpieczne jest zjedzenie cebuli o wadze przekraczającej zaledwie 0,5% masy ciała zwierzęcia.

Bezpieczne przysmaki

Jeśli w ramach świąt chcesz trochę porozpieszczać pupila – poczęstuj go specjalną przekąską. Pamiętaj tylko, aby przysmaki serwować z umiarem, zgodnie z zaleceniami podanymi na etykiecie. Każda karma dla psa opatrzona jest informacją o zalecanym porcjowaniu. To dla zwierzaka dodatkowy posiłek, więc aby spalić dodatkowe kalorie – zafunduj mu długi spacer.


Artykuł sponsorowany

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments