Jakie psy są najbardziej narażone na przegrzanie?


Niektóre cechy psów mogą sprawić, że jedne czworonogi są bardziej narażone na przegrzanie, a inne mniej. Sprawdź, czy twój pies je ma!

Domowe czworonogi nie potrafią chłodzić się poprzez pocenie. Dlatego każdy pies może dostać udaru cieplnego podczas letnich upałów. Dla domowych czworonogów nadmierne przegrzanie organizmu potrafi być nawet zabójcze! Co sprawia, że jedne psy są bardziej narażone na przegrzanie niż inne? Naukowcy to sprawdzili!

Jakie psy są najbardziej narażone na przegrzanie?

Udar cieplny u psa spowodowany jest nadmiernym wzrostem temperatury jego ciała. W mediach słychać często o tragediach, gdy zostawiony w zamkniętym samochodzie pies zmarł z powodu przegrzania. Jednak zwierzak może dostać udaru cieplnego także w innych sytuacjach – podczas spaceru, treningu lub na skutek odwodnienia. Oczywiście nie wszystkie psy tak samo reagować będą na wysokie temperatury podczas upalnego lata. By określić, jakie cechy psów sprawiają, że stają się one wyjątkowo narażone na przegrzanie, naukowcy z Anglii przeanalizowali historie medyczne prawie miliona psów! Oto wyniki tej analizy.

Psy rasowe są wrażliwsze na upały niż kundelki!

Spośród 905 543 psów, których historie zdrowia zostały przeanalizowane, udar cieplny lub jego objawy pojawiły się u 395 zwierząt. Okazało się, że przegrzanie przytrafiało się najczęściej psom rasy chow chow, buldog angielski, buldog francuski, dogue de bordeaux, greyhound, mops, springer spaniel, golden retriever i cavalier. Aż 5 z wymienionych ras charakteryzuje brachycefalia, czyli znaczne skrócenie czaszki psa, które jak powszechnie wiadomo znacząco zmniejsza zdolność zwierzaka do termoregulacji.

Badacze zaobserwowali także zwiększone ryzyko udaru cieplnego u psów cierpiących na nadwagę i ważących powyżej 50 kg. Wyjątkowo narażone na przegrzanie były także psy w wieku 12 lat i starsze. Wśród psów najbardziej wrażliwych na upał i cierpiących na objawy udaru cieplnego rzadko trafiały się kundelki. Naukowcy tłumaczą to obecnością u rasowych psów wielu wyolbrzymionych cech, takich jak nienaturalnie gęsta sierść, skrócona czaszka i olbrzymie rozmiary.

Analiza danych wykazała natomiast, że najbardziej odporne na wysokie temperatury są trzy rasy miniaturowe – chihuahua, a także… lhasa apso i shih tzu, czyli rasy o znacznie skróconej kufie! Badacze podejrzewają, że ich wysoka tolerancja na gorąco wynika z dużej powierzchni ciała w stosunku do masy. Umożliwia to skuteczniejsze oddawanie ciepła poprzez skórę i znacznie ułatwia termoregulację.

Upały potrafią być zabójcze dla psów!

Podczas wysokich temperatur wszystkie psy są w jakimś stopniu narażone na przegrzanie – bez względu na rasę, wielkość czy kształt pyska. Dlatego w upalne dni każdy opiekun czworonoga powinien zapewnić zwierzakowi stały dostęp do świeżej, chłodnej wody i zacienionego miejsca. Psiarze muszą także zwracać szczególną uwagę na zachowanie swoich pupili. Jeśli zaobserwujesz u zwierzaka jakiekolwiek oznaki przegrzania, reaguj natychmiast!

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments