Jakim psem jest doberman?

fot. Shutterstock/Doberman

Doberman jest psem o silnym charakterze, wytrzymałym i obdarzonym dużym temperamentem. To typ sportowca, potrzebuje dużo ruchu i zajęcia.

Czujny i nieufny wobec obcych, doskonale wywiąże się z roli psa stróżującego. Bardzo wrażliwy, mocno się przywiązuje i potrzebuje bliskiego kontaktu z rodziną; źle znosi zmianę właściciela. Jest opiekuńczy wobec dzieci, z którymi mieszka, ale na ogół nie przepada za obcymi maluchami.

Inteligentny i chętny do współpracy, nadaje się do wszechstronnego szkolenia. Jednak od szczeniaka trzeba poświęcać mu dużo uwagi i wcześnie rozpocząć naukę, najlepiej już w psim przedszkolu. Nie jest psem dla każdego. Wymaga doświadczonego, zrównoważonego, silnego psychicznie opiekuna, który poskromi jego niezależną naturę. Prawidłowo wychowany chętnie się podporządkuje, ale źle prowadzony stanie się uciążliwy dla otoczenia. Doberman może mieć skłonności do dysplazji stawów biodrowych, rozszerzenia i skrętu żołądka, chorób skórnych, zmian w orębie kręgów szyjnych kręgosłupa (syndrom Wobblera), chorób serca (kardiomiopatia).

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments