Jazda na deskorolce

Pies jadący na deskorolce budzi podziw i... niedowierzanie. Nie każdy czworonóg ma predyspozycje do tego, by zostać skaterem pełną gębą, ale każdy może się nauczyć podstaw

Z jazdą na desce najlepiej poradzą sobie psiaki niewielkie i średnie. Niestety, deskorolki dla ludzi są nieco za małe, by czworonogi o większych rozmiarach mogły w pełni rozwinąć na nich skrzydła. Z kolei dla piesków miniaturowych mogą być za duże. Oczywiście jeśli jesteś złotą rączką, możesz zrobić dla swojego psiaka deskorolkę w odpowiednim rozmiarze (pamiętaj, aby wierzch deski był pokryty materiałem antypoślizgowym).

Etap 1.
Trening z unieruchomioną deską
Na początek postaw deskorolkę na ziemi i zablokuj tak, żeby się nie przesuwała (np. w gęstej trawie). Pokaż psu smakołyk i zachęć go do wejścia jedną lub dwiema przednimi łapami na deskę. Gdy tylko to zrobi, pochwal go i nagródź. Powtórz to kilkanaście razy. Jeśli zwierzak jest duży, poprzestańcie na stawianiu na deskorolce dwóch łap. Mniejszego możesz zachęcić do wchodzenia na nią. Powtórz to ćwiczenie kilka razy, chwaląc i nagradzając psiaka. W wypadku czworonoga, który mieści się na desce, możesz przeprowadzić dodatkowe ćwiczenia. Powolutku przesuń ręką deskę z psem. Jeśli zwierzak zostaje na niej, pochwal go i nagródź. Powtórz ćwiczenie kilka razy. W ten sposób oswoisz psa z utrzymywaniem się na poruszającej się desce.

Etap 2.
Ćwiczenia z deską w ruchu
Kiedy zwierzak już za każdym razem chętnie wchodzi na deskorolkę, zaczynamy trening z deską ruchomą. Kusząc psa smakołykiem, zachęć go do postawienia na niej przedniej łapy. Deskorolka zapewne się przesunie, co może go nieco zdeprymować. Jeśli denerwuje go uciekająca deska, zacznij go nagradzać nawet za lekkie trącenie jej łapą, dopóki nie oswoi się z ruchem. Gdy już będzie ją chętnie przesuwał, możesz przejść do następnych ćwiczeń. Zachęć psiaka do wejścia na deskę przednimi łapami i kusząc go smakołykiem, sprowokuj do tego, by idąc obok ciebie, pchał ją (nie oczekuj jeszcze, że będzie wchodził na nią także tylnymi nogami). Stopniowo wydłużaj dystans. Zacznij też wydawać komendę, np. „deska”. Na tym etapie przestań pokazywać psu smakołyk tuż przed nosem, aby mógł się skupić na manewrowaniu deskorolką. Oczywiście zawsze go chwal, gdy dobrze wykonuje ćwiczenie, ale nagrodę daj mu dopiero, gdy zejdzie z deski. Duże i olbrzymie psy zatrzymują się na etapie jazdy na deskorolce dwiema łapami i tylko doskonalą umiejętność pchania jej na dłuższym dystansie. Ze średnim lub mniejszym psiakiem możesz dążyć do tego, by zaczął od czasu do czasu stawiać na desce także tylną nogę – wtedy rozpoczyna się prawdziwa jazda! Ćwiczenia te wymagają czasu i trudno podać jeden przepis dla wszystkich psów. Sęk w tym, że jazda na deskorolce wymaga od czworonoga sporo samodzielności i… myślenia. Początkowo najłatwiej jest mu jeździć przy boku pana, ale możesz też zostawić psa z deską parę kroków od siebie i wydać mu komendę, żeby rozpoczął samodzielne ćwiczenia. Tej trudnej sztuczki zwierzaki uczą się w różnym tempie. Tym większy podziw należy się tym, które szybko ją opanują!

Chcesz dać głos i ocenić?
Dołącz do naszego stada – zarejestruj się!
Ocena użytkowników